Kyodai Koguma (The Bear Brothers) 1932

22.11.2021 / Kültür / Sanat / Sinema

Hikayemiz şu şekilde:

Kyodai Koguma (The Bear Brothers) 1932

Küçük kuşların şarkılar söylediği ve kurbağaların dans ettiği bir bahar günü, mağarada iki yavrusu ile yaşayan anne bir ayı, çocuklarına dışarıda oynamalarını söyler ve onları tehlikeli insanlara karşı tembihler.

Yavru ayılar birbirleriyle atçılık oynar, sumo güreşi yapar ve buldukları bir balın keyfini çıkarır. Ama tam bu sırada bir avcı onları fark edip vurmaya çalışır. İki ayı kardeş ilk kez bir insan görürler. Anne ayının onları beklediği mağaraya giden yolu bulmayı başarırlar. Annelerine korkularından bahsedip insanların ayakta yürüyor olmasına ne kadar şaşırdıklarını ifade ederler.

Anne ayı, iki oğluna nasıl yürüyebileceklerini öğretir. Kırlangıçlar, turnalar uçar gider, yaz geçer, sonbahar derinleşir. Anne ayı ve çocukları, çabalarının bir sonucu olarak dik yürümeyi öğrenir. Dağdaki hayvanlar, ayı kardeşlerin avcılar gibi dimdik yürüdüklerini gördüklerinde, onları insan sanıp kaçarlar.

Ayı kardeşler bunun için çok mutlu olur. Fakat yine avcıya denk gelirler. Bu sefer, diğer hayvanlar kaçarken iki kardeş avcıyı taklit ederek savaşır. Ancak kazanamayacaklarını anlayınca kaçmaya başlarlar. Bir uçuruma denk geldiklerinde de dört ayaklarını birden kullanmanın aslında ne kadar avantajlı olduğunu fark ederler.

Sanae Yamamoto'nun sevgili kızı Kazuko Miyamoto, babasının ölümünden sonra yazdığı “Animasyon Filmlerle Hayatım” (1982) adlı kitabının dipnotunda şöyle yazıyor:

Ben küçük bir kızken, babam kurulu bir kamera sehpasında animasyon filmler yapıyordu. Okuldan eve dönüp odasına baktığımda, geniş sırtı bana dönük bir şekilde masada çalıştığını görebiliyordum. Neşeli bir ayının, yavrusu omuzunda, ellerinde oltalarla balık tutmaya gittiği bir çizgi sahneyi tek tek işleyip hareketlendirdiğini hatırlıyorum. Baba ayı ve yavrusu, balık tutmayı seven babamın beni sık sık Tama Nehri’ne götürdüğü günleri hatırlattı.

1959 yapımı Magic Boy ve 1961 yapımı The Littlest Warrior çizgi filmlerindeki gibi iki ayakları üzerinde duran sevimli ayıların da bu filmdeki kardeş ayıları bize hatırlatması temennisiyle.