Marvel Filmlerine Eleştiriler Bitmiyor

24.10.2019 / Kültür / Sanat / Sinema

Hollywood’da Marvel yapımlarına karşı yükselen sesler sürekli artıyor. Son olarak Francis Ford Coppola ve Ken Loach da katıldı.

Marvel Filmlerine Eleştiriler Bitmiyor

Marvel filmlerini eğlence parkına benzeten Martin Scorsese’nin ardından yeşil perdenin önünde yaşamanın sinemaya zarar verdiğini belirten Jennifer Aniston’da Marvel filmlerini topa tutmuştu.

Bknz: Marvel Sinemaya Zarar Veriyor

Marvel Sinematik Evreni’nde Nick Fury karakterini canlandıran Samuel L. Jackson Variety ve Iron Man karakterini canlandıran Robert Downey Jr’ın savunmaları ardından Francis Ford Coppola ve Ken Loach da Marvel yapımı sinemaları eleştirdi.

Marvel filmlerini eleştime modasına katılan İngiliz yönetmen Ken Loach, Skynews’e verdiği röportajda şu ifadeleri kullandı.

Marvel filmleri sıkıcı ve sinema sanatına dair hiçbir şey içermiyor. Onlar büyük bir şirket ve filmlerini para kazanmak için çekiyor. William Blake’in dediği gibi paranın olduğu yerde sanattan bahsedemeyiz. Marvel filmleri hamburgerler gibi bir emtia ve içinde hayal gücünü paylaşmakla, iletişimle ilgili bir şey yok.

Marvel filmlerini eleştiren diğer isim Godfather serisinin ve Apocalypse Now'ın 80 yaşındaki yönetmeni Francis Ford Coppola ise şu ifadeleri kullandı:

Martin Scorsese, Marvel yapımlarının sinema olmadığını söylediğinde haklı. Çünkü sinemadan bir şey öğrenmeyi bekliyoruz, bir şey kazanmayı bekliyoruz, bir bilgilenme, istiyorum. Bilgi ve İlham istiyoruz.