Mavi Gözleri Yüzünden Dışlananlar

10.03.2023 / Genel

Kocası tarafından mavi gözlere sahip olduğu için terk edilen genç Nijeryalı Risikat Azeez'in hikâyesi birkaç gündür interneti kasıp kavurdu.

Mavi Gözleri Yüzünden Dışlananlar

Nijerya'nın Kwara eyaletinde yaşayan kadın, kocası AbdulWasiu Omo-Dada tarafından terk edildiğini, bunun sebebinin de deniz mavisi gözleri olduğunu iddia etmişti.

30 yaşındaki Risikat verdiği bir röportajda, özellikle iki çocuğu da kendisi gibi mavi gözlü doğduktan sonra kocasının ona farklı davranmaya başladığını söylüyor.

mavi gözleriyle dışlanan nijeryalı risikat azeez

Tamamen değişti ve onunla ne zaman sohbet etmeye çalışsam sözümü keser ve çeker giderdi.

İki çocuk annesi Risikat, Nijerya ve Afrika'da nadir görülen mavi gözlerle çile çekmesine rağmen bu durumdan mutlu olduğunu dile getiriyor.

Şu sözlerle anlatıyor: 'Ben bu gözlerle doğdum ve çocuklarıma da aynı gözleri verdim. Doğduğumdan beri gözlerimle ilgili hiçbir problem yaşamadım. Herhangi bir rahatsızlıktan dolayı hastaneye gitmedim.'

Ablası Balikis ise durumu şöyle anlatıyor: "Kız kardeşim doğduğunda insanlar gözünde bir problem olduğunu düşündü. Ancak doktorlar tıbbi muayenede gözlerinde bir sorun olmadığını, sadece değişik gözlere sahip olduğunu söylediler."

mavi gözleriyle dışlanan nijeryalı risikat azeez

Ailesinde ne anne ne baba tarafında mavi göz olmayan Risikat’ın zorluklar peşini bırakmıyor. İkinci çocuktan sonra kocasının tepkisi iyice değişen Risikat, kocasının ailesinden de aynı şekilde tepki görüyor.

Hatta aile babaya 'Mavi gözlü çocuk yapmaya devam mı edeceksin?' diyip duruyor. Sonunda ise baba evi terk ediyor.

Kocası çekip gidip haftalarca eve uğramayınca yemek alacak tek bir kuruşu bile kalmayan Risikat çareyi ailesinin evine dönmekte buluyor.

Ailesi de bir süre sonra Risikat'ın gitmesini istiyor.

mavi gözleriyle dışlanan nijeryalı risikat azeez

Kwara Eyaleti Valisinin eşi Olufolake Abdulrazaq, çifti barıştırmak için söz veriyor ve bir fotoğraf çekimi için ekip oluşturup aileyi kamera karşısına geçiriyor.

Risikat'ın söylediklerinin aksine kocası mavi gözleri yüzünden değil başka problemleri olduğundan bahsediyor.

Kameralara gülerek poz veren Risikat kocasını affetmiş gibi gözüküyor. Ne diyelim, mutlulukları inşallah daim olur.