Moody's Türkiye Kararını Açıkladı

25.2.2019 / Ekonomi / Genel

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, yapmış olduğu açıklama ile Türkiye’nin kredi büyümesi için aldığı önlemlerin yanlış olduğunu söyledi.

Moody's Türkiye Kararını Açıkladı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'de kredi büyümesi için alınan tedbirlerin bankalar için negatif olduğunu belirtti.

Moody's tarafından yapılan açıklamaya göre, alınan bu önlemlerin beklenmedik risklere neden olabileceği vurgulanırken, marjları olumsuz yönde etkileyebileceği belirtildi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

Türk bankaları 2018'de kredi büyümesindeki düşmenin ardından ekonomiye kredi vermeyi sürdürme baskısı altındalar. Örneğin, 16 Şubat'ta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Türk lirası zorunlu karşılık oranlarını düşürmüş, 27 Şubat'ta ise Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı, bankaların kredi vermeye devam etmesini istemişti. 2018'de Türkiye ekonomisinde önemli bir yavaşlama gerçekleşmiş ve tahsili gecikmiş alacaklarda bir artış meydana gelmiştir. Ve yine 2018'de TL, ABD Doları karşısında yüzde 28 değer kaybetmiştir. 2019 yılı için Türkiye'nin GSYİH'nin yüzde 2 daralmasını ve enflasyonun yüzde 17 olmasını bekliyoruz.