Toplu E-Mail Göndermeyin

16.09.2021 / Genel / Eğitim

Bir sorunuzu ya da projenizi bağlantılarınızla toplu e-posta yoluyla paylaşabilirsiniz. Peki bu cevap alma şansınızı artıyor mu dersiniz?

Toplu E-Mail Göndermeyin

Bir kadın ismiyle oluşturan mail üzerinden yapılan bir deneyde, çeşitli üniversite çalışanlarına tek cümlelik bir soru yollandı: “Üniversitenizde şu fakülte ya da bölüm var mı?”. Basit bir şekilde “evet” ya da “hayır” diyerek kolaylıkla cevap verilebilecek olan bu sorunun e-postası, bazı alıcılara toplu olarak bazılarına ise özel olarak gönderildi.

Toplu e-mail yollanan alıcıların %55’i, kişisel mesaj alanların ise %80’e yakını dönüş sağlarken, toplu dönüşlerdeki mesajların tek düze oluşu, kişisel dönütlerin ise oldukça detay içerdiği tespit edildi. Hatta bu mesajların birçoğunda daha fazlası için telefon numarası üzerinden dönüş yapılabileceği de eklenmişti.

Yani sonuç olarak, birçok kişiye aynı anda gönderilen mesajların geri bildirim alma ihtimalinin düştüğü gözlemlendi. Araştırma görevlileri bunun sebebini olarak, toplu mesajlarda bireylerin sorumluluk hissinin azalmasını gösterdi ve böyle bir durumun, illa ki kendileri dışında birilerinin cevap vereceği şeklinde düşünmelerine yol açtığını raporladı.

toplu e posta gönderme,toplu e mail gönderimi,toplu e mail gönderme