Yüzen Araba Amphicar

06.09.2021 / Tarih / Bilim / Teknoloji

Amphicar Model 770, 1961 New York Otomobil Fuarı'nda tanıtılan ve 1961-68'e yılları arasında pazarlanan amfibi bir otomobildir. Üretimi 1965'te durdurulmuştur.

Yüzen Araba Amphicar

Hans Trippel tarafından tasarlanan amfibi araç, Quandt Group tarafından Batı Almanya'da Lübeck ve Berlin-Borsigwalde'de toplamda 3 bin 878 adet üretilmiştir. Adı, "amfibi" ve "car" kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur.

Volkswagen Schwimmwagen'in soyundan gelen ve ABD Sahil Güvenlik tarafından zorunlu kılınan navigasyon lambaları ile bayraklara sahip olan amphicar, çoğu çağdaş tekne veya arabaya kıyasla yalnızca mütevazı bir performans sergilemişti. Geleneksel bir tekneden daha az manevra kabiliyetine sahipti. Ama saatlerce suda bırakılabilir ve bir rıhtım kenarına park edilebilir olması ilgi çekiyordu.

Yüzen Araba Amphicar model 770

İngiliz Triumph Herald 1200'ün 1147 cc Standart SC motoruna sahip olan araç, performansı nedeniyle kullanıcıları tarafından çok tutulmamış ve Time gazetesinin muhabiri Dan Neil tarafından “boğulmada devrim yaratmayı vaat eden bir araç" olarak nitelendirmişti. Fakat amficara sempati duyan bazıları tarafından "sudaki en hızlı araba ve yoldaki en hızlı tekne olarak” sloganlaştırılmıştı.

Popüler Kültürdeki Yeri

İlk kez 1965 yılında Alaska'daki Yukon Nehri'nde başarılı bir sürüş gerçekleştirilen araçla, aynı yılın Eylül ayında İngiliz Kanalı geçildi. 20 fite (6,1 m) ulaşan dalgalara ve şiddetli rüzgara rağmen yolculuk sorunsuz atlatıldı.

Günümüzde bile halen devam eden Wheeler Dealers (Tamirat Tadilat) adlı televizyon programının 11. sezonunun yedinci bölümünde restore edildi. Amerika Birleşik Devletleri'nde 35 bin dolar karşılığında satın alınan amfikar, işlemlerin ardından İngiltere'ye gönderildi ve Windsor'da Thames'de bir test sürüşünden sonra, 4 bin 600 sterlin kârla (o zamanki döviz kuruyla) 35 bin 200 sterline satıldı.

Amficarlar; Rotten to the Core (1965), The Sandwich Man (1966), The President's Analyst (1967), Inspector Clouseau (1968), The Laughing Woman (1969), Savannah Smiles (1982), Pontiac Moon (1994) ve All the Way (2016) gibi birçok TV projesinde yer aldı.

ABD Başkanı Lyndon B. Johnson'ın da bir amficarı vardı. Bilinen bir şakacı olan Johnson'nın, Teksas’daki çiftliğinde, yokuş aşağı sürdüğü aracı doğrudan mülkünün gölüne sürerken, misafirlerini, frenlerin arızalı olduğunu bağırarak korkutmaktan zevk aldığı söylendi.

Amphicar president Lyndon B. Johnson

Ayrıca The Simpsons'ın beşinci sezonunda yer alan, Springfield'ın ünlü "su arabası" fabrikasının gösterilmesi bölümünde, amficarların bir montaj hattından suya inişini gösteriyordu.

Günümüz

USDOT emisyonları ve güvenliği nedeniyle 1968 model yılından itibaren ABD'de satıştan kaldırılan amficarların günümüzdeki sınırlı sayıdaki sahibi, ilkbahar, yaz ve sonbaharda ülke çapında çeşitli yerlerde araçlarını "yüzdürmek” için toplanmaktadır. Bu etkinliklerin en büyüğü Ohio'daki Grand Lake St. Marys Eyalet Parkı'nda gerçekleştirilmektedir.

Bunun yanı sıra, Florida Orlando'da bulunan Walt Disney World Disney Springs'teki kayıkhane, ziyaretçilere halka açık amficar gezileri sunmaktadır. En fazla üç kişilik gruplar halinde binebileceğiniz otomobil için yolcu başına 125 dolar ücret alınmaktadır.