Bilinen En Eski Köpek Irkı

19.12.2023 / Tarih / Genel

Atalarının izlerini yıllar öncesine kadar sürdüğümüz pek çok farklı köpek ırkı vardır. Ancak bunların hepsi en eskisi olamaz.

Bilinen En Eski Köpek Irkı

Bazı bilim insanları köpek ırklarını sıralarken bazı bilim insanları da köpek ırklarının sıralanamaz olduğunu iddia etmektedir. Köpek ırklarının evrimi oldukça karışık olduğu için sıralanmasının mümkün olmadığını savunan bilim insanları, Çin Şar Pei, Tibet Mastifi, Basenji, Greyhound ve Saluki’nin en eski ırk olduklarını kabul ederler.

Dünyada bilinen en eski 9 köpek ırkını şöyle sıralayabiliriz:

  • Pekinez – 2000 Yıl
  • Shar-Pei – 2200 Yıl
  • Alaska Kurdu – 2800 Yıl
  • Samoyed – 3000 Yıl
  • Afgan Tazısı – 3500 Yıl
  • Saluki – 4000 Yıl
  • Akita  – 5000 Yıl
  • Basenji – 6000 Yıl
  • Greyhound – 8000 Yıl

pekinez

Pekinez

Kısa boylu, uzun tüylü ve basık yüzlü bir köpek cinsidir. Çin ırkı köpekler arasında en popüler olanlarından biridir. Tibetan Spaniel cinsiyle yakın akrabadır.

Boyunun küçük olmasına rağmen gözleri boyuna göre daha büyük olan Pekinez köpeğinin namlu ile gözleri arasında “V” şeklinde olan burnunun kırışık olması, bu köpeğin en önemli belirginliklerinden biridir. Pekinez köpeklerinin boyu ortalama 13–15 cm. arasındadır. Ağırlıkları ise 6–7 kg. arasında değişmektedir. Ortalama yaşam süreleri 12-15 yıl olan bu köpekler, doğru şekilde bakıldığında daha uzun süre yaşayabilirler.

shar pei

Shar-Pei

Çin kökenli köpek ırkıdır. Ataları tam olarak bilinmemektedir. Chow chow'dan türetilmiş olabilir. Ancak bu iki cins arasındaki yegâne benzerlik mor dilleridir.

Sağlam, çevik, güçlü bir köpektir. Teni yumuşak ve sarkıktır. Yükseklikleri; erkeklerde 46 – 51 cm, dişilerde 41 – 61 cm. Ağırlıkları; erkeklerde 20 – 25 kg, dişilerde 16 – 20 kg. Başının iki yanına düşük küçük kulakları vardır. Kıvrık kuyruğu dik durur. Tüyleri yumuşaktır. Açık kahverengi, krem, kızıl ya da siyah renklerde olabilirler. Yüzlerinde üzüntülü bir ifade vardır. Ev içinde mutludurlar. Sakin, iyi huylu ve sadıktırlar. Özellikle çocuklarla araları iyidir. Shar Pei, geçmişte yırtıcı bir savaş köpeği idi.

alaska kurdu

Alaska Kurdu

Alaska'ya özgü işçi köpek. Başlangıçta Alaska'nın kuzeybatısında yaşayan bir Eskimo halkı olan Mahlemut (Malamut) İnyupikleri tarafından kızak çekmekte kullanılan Alaska Malamutu, günümüzde özellikle çocuklara son derece sevecen davranışından ötürü evlerde de beslenmektdir.

Güçlü bedenli ve geniş omuzlu bir köpektir. Boyu erkeklerde 71 cm'ye, ağırlığı 56 kg'a ulaşabilir. Kürkü, sert dış tüyler ve daha yumuşak iç tüylerden oluşur. Kuyruğu tüylü ve sırtına doğru kıvrıktır. Pençeleri geniştir ve karada kolayca koşmasını sağlayacak biçimde tüylerle kaplıdır. Kahverengi badem biçimi gözleri ve gri ya da siyah-beyaz kürküyle, kurdu andıran bir görünüşü vardır. Oldukça zeki ve sadıktır, gerektiğinde ise çok iyi bir dövüşçüdür.

Sıkça karıştırıldıkları Husky türü ile arasında bazı farklar bulunmaktadır. Alaska Malamutu bir Husky'ye göre daha ağırdır. Kulakları birbirinden ayrıktır. Malamutlar kaslı yapıları nedeniyle bir kurda daha çok benzerler. Huskyler hafif yükleri hızlı bir şekilde çekerken, malamutlar daha büyük yükleri çekmek için kullanılırdı. Malamutların kuyrukları genelde havaya doğru kıvrıkken, huskylerin kuyrukları yere doğrudur.

2010 yılında resmi olarak Alaska eyalet köpeği seçilmiştir.

samoyed

Samoyed

Samoyed, adını kuzey Sibirya'da yaşayan Samoyedlerden almaktadır. Uzun beyaz tüyleri ve gülen yüz yapısı ile tanınırlar. Yaşam süreleri 12-15 yıldır. Tarih öncesi zamanlardan bu yana Sibirya'da Samoyed denen avcılıkla geçinen bir halk yaşamaktadır.

Yüzyıllar boyunca kızaklarının çekiminde beyaz güzel köpekler kullanmışlardır. Bu köpek kabilenin ismi ile anılmaktadır. 1889'de kâşif Robert Scott bu köpeklerden birkaç tanesini İngiltere'ye getirdi. Irk dünyaya buradan yayılmıştır.

afgan tazısı

Afgan Tazısı

Afgan Tazısı, av köpeği ve süs köpeği olarak yetiştirilen köpek ırkı. Afganistan kökenli olan Afgan Tazısı, kayalık arazide güçlü sıçrayışlar ve apansız dönüşler yapmaya elverişli bedeniyle kolayca hareket edebilen, görerek iz süren tazılar grubundaki birkaç av köpeği ırkından biridir.

Boyu 61–71 cm'yi, ağırlığı 22–27 kg'ı bulur. Çeşitli renklerde olabilen uzun ipek gibi tüyleri başının üstüne kadar uzanır. Bedeninin geri kalan kesimine oranla çok daha az tüylü olan kuyruğunun ucu yukarı kıvrıktır.

saluki

Saluki

Gazal Tazısı, Gazel Tazısı, Saluki, İran Tazısı ya da Arap metinlerinde ondan sık sık bahsedilmesine dayanarak Arap Tazısı olarak adlandırılan ceylan avlamak üzere yetiştirilmiş bir tazı türüdür.

Saatte 55 km hızla koşar. Yalnız başına ya da arkadaşlarıyla koşup oynarken çok mutludur. Kendisini kızdırmayan, uysal çocuklarla iyi geçinir. Kendi ırkından köpeklerle iyi anlaşır. Ailesiyle mesafeli ilişki kurar. Bekçilik işini iyi yapar. Tavşan, kobay, kuş gibi küçük hayvanları kovalamaktan hoşlanır.

akita

Akita  

Akita, köpek ırklarında Spitz tip dediğimiz en büyük Japon köpek türüdür. Ağırbaşlılığı, biçimli vücudu, güçlü ve kendine has görüntüsü ile diğer ırklardan bir bakışta ayrılır.

Akita sakin fakat bazen başına buyruktur. Ailesine karşı dikkatli ve sevecendir. Akıllı, cesur ve gözüpektir. Yavru iken zor eğitim alabileceği için bu konuda inatçı olunmalıdır. Akita birinci sınıf bir koruma köpeğidir. Japon anneler çocuklarını ve ailelerini rahatlıkla ona emanet etmektedirler.

Akita'lar arkadaşlık açısından son derece güvenilir olmalarına rağmen diğer köpek ve hayvanlara karşı tahammülsüzlerdir. Bu yüzden başka hayvanların bulunduğu ortamlarda asla serbest bırakılmamalı ve tasmasız dolaştırılmamalıdırlar.

basenji

Basenji

Basenji, Orta Afrika kökenli, meraklı, zeki, özgürlüğüne çok düşkün ve sevecen köpek ırkıdır.

Her zaman oyuna hazırdır ve oynarken yorulmak bilmez. Sıkıntıya gelmez ve eğer sıkılırsa eşyalara zarar verir. Çiğnemekten çok hoşlanır. Çok temizdir, kendini de bir kedi gibi yalayarak temizler. Aslında başka özellikleriyle de kediye benzer. Ağaca tırmanır, kuşlara sezdirmeden yavaşça yaklaşır. Yağışlı havaları hiç sevmez. Başka hayvanlarla ve çocuklarla pek geçinemez. Ayrıca havlayamayan ender köpek türlerindendir.

greyhound

Greyhound

Greyhound, genelde koşu ve av için kullanılan bir tazı ırkı. Yarış için yetiştirilmiş İngiliz tazısı uzun boyu, güçlü bacakları, uzun çenesi ve aerodinamik yapısıyla saatte 72 km hıza 1,5 saniyede erişebilir.

Erkekleri yaklaşık olarak 71 ila 76 cm arasında boya, ve 27 ile 40 kg arası ağırlığa sahiptir. Dişiler ise daha küçük olup boyları 68 ile 71, ağırlıkları da 27 ile 34 kg arasındadır. 30 değişik renkte olabilirler. Sadece beyaz, açık kahverengi, kırmızı ve mavi renkli olabildikleri gibi bu renklerin kombinasyonları da olabilir.

Greyhoundlar oldukça hızlı olmalarına ve yarış köpeği olarak kullanılmalarına rağmen, uzun süre enerjilerini muhafaza edemezler. Oldukça sessiz ve nazik hayvanlardır.