Anestezinin Mucidi: Horace Wells

04.08.2022 / Tarih / Genel

Acıları dindirsin diye keşfettiği anestezi yüzünden hayatı en acı şekilde sonlanan bilim insanı Horace Wells’in hikâyesini derledim.

Anestezinin Mucidi: Horace Wells

Amerikalı gezgin bir dişçi olan Horace Wells, diş ameliyatlarında yaşanan acılara son vermek için bir ilaç geliştirmek istiyordu. O dönemde kahkaha gazı olarak bilinen ve şovlarda kullanılan anestezi, bir gösteri esnasında Wells’in dikkatini çekti.

Analjezik özelliği keşfettiğini düşünen Doktor Wells, ertesi gün muayenehanesinde gazı ilk kez kendi üzerinde denetmiş ve azı dişini çektirmiştir. Çekim sırasında acı hissetmeyen Doktor Wells, bu uygulamayı yaygınlaştırmayı düşünmüştür.

Günümüzde anestezi olmadan ameliyathanenin kapısından bile geçilmezken o dönemlerde pek de kıymeti bilinmedi. Bu sebepten dolayı insanların acısını dindirmek isteyen Wells’i birçok engel bekliyordu.

Tıp dünyasında anestezi olarak kullanılması için kahkaha gazını diazot monoksit ile birleştiren Wells, ortağı Morton’a bu fikri sundu. Ancak miktarı tutturamadığı için amacına ulaşamadı. Ardından alay konusu oldu.

Acıları dindirmek için yola çıkan Doktor Wells,  ortağı tarafından büyük acılar çekmiştir. Morton, dozu doğru miktarda kullanıp bir tutam da eter ve klorofom ekleyip alkışları üzerine çekmiştir. Wells, çok daha özgün bir fikirle tıp dünyasına yenilik katmak isterken en çok güvendiği ortağı Morton tarafından kazık yemiştir. Ayrıca Morton’un formülünün yayılması da Wells’in umutlarını söndürmüştür.

Şansını Avrupa yollarında denemek isteyen Wells, Paris’te diazot monoksit buluşunu tanıttı. Öncülüğünden dolayı taktir görsel de eter ve klorofom karışımının arkasında kaldı. Tüm kapılar bir bir yüzüne kapandı.

Kısa süre sonra Amerika’ya geri dönen Wells, buluşu ile kimse ilgilenmediği için ve sürekli formül ile uğraşmaktan dolayı bir süre sonra akli dengesini kaybetti. İnsanların yüzüne asit fırlatmaya başlayan Wells, delilik boyutuna ulaşan hastalığı nedeniyle hapishaneye atıldı. Hapishanede kendisine klorofom enjekte edilerek hayatına son vermiştir.