Başbağlar Katliamı

05.07.2023 / Tarih / Genel

5 Temmuz 1993'te, Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde PKK tarafından 33 sivilin öldürülüp köyün ateşe verildiği katliam.

Başbağlar Katliamı

PKK lideri Abdullah Öcalan olaydan habersiz olduğunu ve olayın sorumlusunun Dr. Baran kod adlı bir PKK sorumlusu olduğunu ifade ederek, katliamı PKK'nın düzenlediğini kabul etmiştir.

Saldırı, PKK'nın sivillere yönelik gerçekleştirdiği en kanlı saldırılardan biridir. PKK üyeleri, köye silahlı bir şekilde saldırarak evlere ve köyün çevresine ateş açmıştır. Saldırı sonucunda çoğunluğu kadın ve çocuk olan 33 sivil hayatını kaybetmiş, çok sayıda kişi yaralanmıştır.

Başbağlar Katliamı, terör örgütü PKK'nın sivil halka yönelik şiddet eylemlerinin en çarpıcı örneklerinden biri olarak hatırlanmaktadır. Bu olay, terörün masum insanlara verdiği zararları ve terörün etkilediği bölgelerdeki toplumların yaşadığı acıları göstermesi açısından önem taşımaktadır.

Artan PKK saldırıları sonrası 24 Mayıs 1993 PKK pususunda hayatını kaybeden silahsız 33 askerin ardından yine silahsız olarak katledilen 33 sivilin katledilmesi kamuoyunda büyük bir kırılmaya neden olmuş, Çelik Harekâtı'na zemin hazırlamıştır.

Akşam üzeri 100'e yakın PKK mensubu köyü bastı. Ezanın okunduğu sırada camiye giren örgüt mensupları cemaati zorla dışarı çıkardı. 1.5 saat örgüt propagandası yaptıktan sonra tüm erkekler kurşuna dizildi, burada 29 kişi öldü.[5] Daha sonra köy ateşe verildi ve 214 ev, köy okulu, köy camii, halkevi yakıldı. Yakılan evlerde saklanan 1'i kadın 4 kişi de yanarak can verdi.

Olaylarla ilgili olarak 20 kişi gözaltına alındı ve haklarında idam ile çeşitli sürelerde hapis cezası istemiyle 1994'te Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde dava açıldı. 1998 yılında dava takipsizlikle kapandı. Sanıkların 18'i bu davalardan beraat etti, 2'si mahkûm edildi.