Antalya Altın Portakal Film Festivali

08.10.2020 / Tarih / Sinema

Ulusal ve uluslararası alanda filmlerin yarıştığı Antalya Altın Portakal Film Festivali, 1964'ten beri her yıl düzenlenmektedir.

Antalya Altın Portakal Film Festivali

Aspendos, Antalya ilimizde eskiden beri gerçekleştirilen sanatsal faaliyetlerin sergilendiği Antik Roma’dan kalan en köklü ve inşasından bu yana bozulmamış, günümüzdeki tiyatroların bile taşımadığı akustik ses niteliği olan ve Belkıs Harabeleri diye de bilinen tarihi tiyatrodur. 1930 senesinde Atatürk’ün Aspendos’u bir ziyareti sırasında “tiyatroyu onarınız, ama kapısına kilit vurmayınız. Burada temsiller veriniz, güreşler düzenleyiniz.” demiş ve bu tarihi yapının yıkıntıya dönüşmesini engellemiştir.

antalya festivali etkinlikleri ilk olarak aspendos tiyatrosunda başlamıştır

1932 senesinde onarıma başlanan Aspendos Tiyatrosu’nda güreş müsabakaları düzenlenmiştir fakat 1954-1958 yılları arasında etkinlikler ülkenin içinde bulunduğu siyasi ortam sebebi ile kesintiye uğramıştır. 1959 yılında ise festivalin kapsamı genişletilerek 3 gün sürecek olan festival hazırlıkları başlatılmış ve bu hazırlıklar ile daha sonraki yıllarda film festivalinin rutin hale gelecek olan ilk çalışmalarının da temeli atılmış olur. Festival programında var olan festival korteji şenlik tarihinde bir ilki oluşturmuştur. Kortejde mehter takımı, Isparta Tümen Bandosu ve çeşitli okullardan öğrenciler yer almıştır.

Antalya Film Festivali eski kortej görüntülerinden

1960 senesinde Antalya Belediye Başkanı Ömer Eken, yakın dostu Behlül Dal’a festival düzenleme yetkisi verilmiştir ancak ülkenin o günkü siyasi ortamı nedeni ile gerçekleştirilememiştir. 1961 yılında tekrar düzenlenmeye başlayan etkinliğe daha sonra fuar çalışmaları da eklenmiştir. 1963 yılında Antalya Belediye Başkanı Avni Tolunay’ın döneminde sinema kategorisinin de dahil edilmesi ile 1964 yılında organizasyon Antalya Altın Portakal Film Festivali olarak anılmaya başlanmıştır.

1985 senesine kadar Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen festival, daha sonra 1995-2018 seneleri arasında Antalya Kültür ve Sanat Vakfı tarafından organize edilmeye başlanmış ve son olarak 2019 senesinde bu yükümlülüğü ANSET (Özel Sağlık ve Eğitim Kültür İnşaat Ticaret Ltd. Şti) almıştır.

1995 yılında 1.Uluslararası Antalya Altın Portakal Kısa Film Video Yarışması yapılarak etkinliğe kısa film kategorisi de eklenmiş ve 2005 yılında ulusal film festivalinde kazanılan muvaffakiyet uluslararası mecraya taşınmıştır. 2017-2018 yılında yapılan yarışmalarda istisna olarak ulusal filmlere yer verilmemiş fakat 2019 senesinde ulusal film yarışması tekrar festival bünyesine katılmıştır. Bu tarihten sonra festivalin adı “Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali” olmuştur. Ödülü, sol elinde portakal tutan Venüs heykelciğidir.

Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülü, Venüs Heykelciği

Festival tarihinin en iyi film dalındaki ilk ödülüne, 1964 senesinde Halit Refiğ’in ‘Gurbet Kuşları’ layık görülmüştür. Aynı ödül 2019 yılında ise Ali Özel’in ‘Bozkır Filmi’ne verilmiştir. Eskiden beri süregelen büyük sinema etkinliklerinden olan Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, ulusal ve uluslararası sinemada etkin bir festival olarak başarı ile ilerlemektedir.

56. antalya uluslararası altın portakal film festivalinden bir kare