Bir Başarı Hikâyesi: Muratcan Çiçek

08.02.2022 / Genel / Bilim / Teknoloji

Küçük yaşlarda babasını kaybeden Muratcan Çiçek, annesinin desteğini arkasına alarak tüm engelleri aştı ve sayısız birinciliğe ulaştı.

Bir Başarı Hikâyesi: Muratcan Çiçek

Özyeğin Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden birincilikle mezun olan Çiçek, akademideki bu üstün başarısından dolayı Google tarafından “Europe Students with Disabilities Scholarship 2016” ile ödüllendirildi.

Doğum sırasında geçirdiği beyin felci sonucunda hayatını tekerlekli sandalye ile idame ettiren Muratcan Çiçek, 2016 yılında GittiGidiyor bünyesinde ilk Machine Learning (makine öğrenmesi) mühendisi olarak göreve başladı. Bu sayede GittiGidiyor bünyesinde yeni bir departman kurulmuş oldu.

Aynı dönemde Turkcell’in Business Intelligence ekibinde de bulunan Çiçek, bir sonraki yıl “University of California, Santa Cruz” rektörlük bursu ile Bilgisayar Mühendisliği’nde doktora programına katıldı. Bu sayede Silikon Vadisi’ndeki bir üniversitede Artificial Intelligence ve Assistive Technology üzerine çalışma imkânı bulan Çiçek, 2018 yılında eBay’in de desteğini alarak HeadGazeLib adında projesini geliştirdi. Bu projesinde Apple’ın Augmented Reality teknolojisini kullanarak cep telefonlarıyla engelli bireylerin hayatını kolaylaştırmayı hedefledi.

Teknoloji dünyasında büyük yankı yaratan bu projesi Fast Company’nin “World Changing Ideas (Dünya’yı Değiştirecek Fikirler)” listesinde Yapay Zekâ fikirleri arasında yer aldı. Fikre gösterilen yoğun ilgiye kayıtsız kalamayan Apple, 2020 Şubat ayında aynı teknolojiyi bütün cihazlarına adapte ederek Dünya’daki tüm engelli kullanıcılar için büyük bir adım atmış oldu.

Muratcan Çiçek, elde ettiği bu başarıların ardından Türkiye’de 2019 yılında on başarılı gençten biri seçildi. Aynı günlerde Google’ın da desteğini alarak geliştirdiği bir diğer projesi ile fiziksel engellilerin cep telefonu kullanımını kolaylaştırmayı hedefledi. Dünya’nın en prestijli konferansı olan ASSETS2020’de bu projesi yayımlanmış oldu. Ardından Google’dan aldığı 200 bin dolarlık Fellowship ile çalışmasını tamamladı. Bilgisayar Mühendisliğindeki belki de en prestijli Fellowship olan Google Ph.D. Fellowship ödülünü alan Muratcan Çiçek, konuşma engelli kişiler için Google ile ortak bir proje üretmeye başladı.

Google’ın gözbebeği olarak görüp hakkında sürekli tweetler paylaştığı Project Euphonia, engelleri nedeniyle konuşmakta güçlük çeken bireylerin konuşmalarını algılayarak yazıya çeviren mobil bir uygulama geliştiriyor.