Doğum İçin Deve Sırtında 7 Saat Yol Giden Kadınlar

23.05.2023 / Genel

19 yaşında Mona, deve sırtında 40 kilometrelik dağları aşarak hastaneye ulaşmaya çalışıyor. Üstelik Yemen’deki tüm kadınlar bu süreci yaşıyor.

Doğum İçin Deve Sırtında 7 Saat Yol Giden Kadınlar

Yemen’de kadınların doğum sancısı başlayınca genellikle develer hemen yardıma koşuyor. Dağlar üzerinden hastaneye gitmek isteyen hamile kadınlar, 40 kilometrelik zorlu yolculuğa çıkıyorlar.

Ortalama dört saat süren bu zorlu yolculuk, kötü hava şartlarında yedi saate kadar çıkabiliyor. “Devenin ileri doğru attığı her adımda lime lime olmuş gibi hissediyordum.” Diyen genç Mona, bu zorlu süreci yedi saatte tamamlayan kadınlardan bir tanesi.

Devenin zorlu hava şartlarında durup ilerlememesi sonucu eşi ile birlikte yolculuğa yürüme devam eden Mona, yaşadığı zorlukları BBC muhabiri Charlene Anne Rodrigues’e anlattı.

Kuzeybatı Yemen'deki Mahweet bölgesinde, Bani Saad hastanesi binlerce kadının kullanabileceği tek sağlık kuruluşu olarak ayakta kaldı.

Mona'nın El Maaqara köyünden hastaneye, sadece zorlu dağların üzerinden develerle ya da yürüyerek gidilebiliyordu. Devenin sırtında ya da yürüyerek o yolu geçen genç kadın, hem kendi hem de çocuğunun sağlığını da riske atıyordu.

Mona, yolcuğunu anlatırken “Yol çok taşlıydı. Bazen acıdan kurtulabilmek için Allah'a benim canımı almasını ama bebeğimi koruması için dualar ettim” ifadelerini kullandı.

Hastaneye gelesiye kadar bitkin halde olan Mona, doktorların elindeki bebeğinin ağlama sesini duyunca kendine geliyor. Bu mutluluğu yaşayan Mona ve eşi, erkek çocuklarına doktorlarının adı olan “Cerrah” ismini veriyor.

Köylü kadınlar, aile üyeleri ve eşler sık sık hastaneye giden hamile kadınlara eşlik ediyorlardı. 33 yaşındaki Salma Abdu da yolculuk esnasında ölen bir hamile kadına denk geldiğini anlatıyor.

Salma:

Yollara, hastanelere, eczanelere ihtiyacımız var. Bu vadide mahsur kaldık. Şanslı olanlar güvenli doğum yapıyor. Yolculuğun kahrını çeken diğerleri ise ölüyor.

BM Nüfus Fonu'ndan (UNFPA) Hisham Nahro'ya göre Yemen'de her iki saatte bir kadın, önlenebilir nedenler yüzünden doğum sırasında ölüyor.