Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

14.02.2021 / Bilim / Teknoloji / Genel

Firmaların dijital yüzü olmak ya da ürünlerinizi dijital ortamda tanıtmak istiyorsanız izlemeniz gereken bir dizi adımlar mevcuttur.

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama, günümüzde her firmanın kullanması gereken birçok pazarlama yöntemlerinden en iyisidir. En iyisi diyoruz çünkü birkaç adım ile milyonlara ulaşabilirsiniz.

Size 8 adımda dijital pazarlamanın asıl yapılacağını anlattığım bu yazımı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim. Hadi gelin başlayalım.

dijital pazarlama nasıl yapılır

1. Hedefinizi Belirleyin ve Ona Göre Reklam Çalışması Yapın

Dijital pazarlamanın en önemli başlıklarından bir tanesi hatta en önemlisi reklam kampanyaları oluşturmaktır. Burada çok ayrıntıya girmeniz gerekiyor. Bir ürün ya da bir firma tanıtımında mutlaka hedef kitlenizi öğrenin. Siz hangi yaş grubuna ya da hangi şehre veya hangi ülkeye hizmet edeceğiniz gibi belli başlı kriterleri bilmeniz gerekiyor. Ardından reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz.

dijital pazarlama nedir

2. İçeriğinizi Zenginleştirin

Kullanıcılar, firma ya da ürün sayfanıza girdikleri zaman oradan çıkmamalılar. Sayfanızı hemen terk ediyorlarsa sizinle etkileşimde kalmazlar. Bu yüzden zengin içerikler oluşturun ki sayfanıza gelen herkes için ilgi çekici bir içeriğiniz olsun. Kişiler sürekli sizi dijital ortamda ziyaret etmek istesin.

3. Pazarlama Bir Kez Yapılmaz

Bir tanıtım yaptığınız zaman kullanıcılar dijital ortamda sizi takipte kalabilir. Fakat her paylaşımınızı görmezler. Gerek elinizdeki takipçileri kaçırmamak gerekse yeni takipçilere ulaşmak için dijital reklamlara devam etmelisiniz.

dijital pazarlamada her yerde aktif olun

4. Her Yerde Aktif Olun

Eğer profesyonelce bir iş yapmak istiyorsanız dijital ortamda her yerde olmalısınız. Sadece Instagram’da ya da sadece Twitter’da var olmak ve bu mecralarda reklam vermek sizi çok fazla ileriye taşımaz. Sosyal mecralarda verdiğiniz reklamlar haricinde Google’da da reklamlar verin. Müşterinizin nereden geleceği hiç belli olmaz.

web sitenizi profesyonel ellere teslim edin

5. Web Sitenizi Profesyonel Ellere Teslim Edin

Günümüzde herkes web sitesi yapar. Wix ya da Wordpress gibi hazır sistemler ile yapılan siteler, ürünleriniz için yeterli olmayacaktır. Ürünlerinizi ya da firmanızı dijital ortamda sergilemek için mutlaka profesyonel site çalışması yaptırın. Yaptıracağınız site hem benzersiz olmalı hem de her cihazda eksiksiz görünebilir yani responsive tasarım ile yapılmalı.

6. Sosyal Medyayı Doğru Kullanın

Sosyal medyada ürün paylaşmak ile sosyal medya kullanılmış olmuyor. Birçok kişi paylaşım yapınca hemen milyonlara ulaşılacağını zannediyor. Olay bu kadar basit değil. Profesyonel destek almadan sosyal medyada doğru kişilere ulaşamazsınız. Ya sosyal medya ile ilgili detaylı bir eğitim almalısınız ya da bu işi profesyonel ellere teslim etmelisiniz. Sosyal medyayı doğru kullanmadığınız takdirde hem zaman kaybı yaşarsınız hem de müşterilerinize ulaşamamış olursunuz.

kullanıcılar ile iletişimde kalın

7. Kullanıcılar İle İletişimde Kalın

Sayfalarınızı ziyaret eden kullanıcılar ile sürekli iletişim halinde olmak size güven kazandıracaktır. Ayrıca size güvenen her müşteri çevresindekileri de size yönlendirir. Bu bağlamda sizin ile ilgili şikâyetleri olduğunda da dikkate alın ve çözüm odaklı olun. Çözüme ulaştığınız zaman da kullanıcılar ile paylaşım yapın.

rakiplerinizi analiz edin

8. Rakiplerinizi İnceleyin

Rakiplerinizden bir adım ileride olmanın en kolay yolu onları izlemek ve yaptıklarından daha güzel işler ortaya çıkarmaktır. Bu yüzden rakiplerinizi sürekli inceleyin. Rakipleriniz ile kendinizi kıyaslamaktan çekinmeyin. Başta çok geride olabilirsiniz ama zamanla rakiplerinizin önene geçeceksiniz.