Kliktag Nedir? Nasıl Kullanılır?

14.06.2018 / Bilim / Teknoloji

Marketlerden aldığımız paket ürünler sağlığımız açısından çok fazla risk taşıyor. Hatta bazı hazır gıdaların bazıları insan sağlığını hiçe sayıyor. Raflarda daha uzun süre taze ürün kalmasını sağlamak için üreticiler ürünlerinde zararlı hammaddeleri kullanmaktan çekinmiyorlar.

Kliktag Nedir? Nasıl Kullanılır?

Artık korkmanıza gerek yok. Çünkü artık her ürünün seceresini önünüze serecek bir uygulama geliştirildi. Marketlerden aldığınız her ürünün yapılışında kullanılan hammaddeleri öğrenebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken uygulamayı çalıştırmak ve kare kodu okutmak.

Günümüzde doğal gıdalardan daha çok paket ürünler ile besleniyoruz. Hem öğün yemeklerimiz de hem de atıştırmalıklarımızda paket ürünlerini tercih ediyoruz. Modern çağın vaz geçilmezi konumuna gelen bu paket ürünleri tükettiğimizde vücudumuza zararlı ürünleri de almış oluyoruz.

Sadece ürünlerin raflarda daha uzun ve taze sergilenmesini isteyen üreticiler bizlerin sağlığını hiçe sayıyor. Üretilen bu gıdalar insanlarda ileriye dönük riskli hastalıklar doğurabiliyor. Bu konuda çalışan kurumlar olsa da yeteri kadar düzenleme yapılmadığını hepimiz biliyoruz.

Uygulama merkezinize girerek KlikTag adlı uygulamayı telefonunuza indirebilirsiniz. Bu uygulama sayesinde, tüketmek için aldığınız paket ürünlerin içeriğindeki yağ çeşidini (kanola, palm, pamuk ve zeytin gibi), alerjik maddeleri, şeker çeşidi ve organiklik durumunu, gluten miktarını, trans ve doymuş yağ oranlarını ve daha onlarca etmeni gösteriyor. Ayrıca kullanılan malzemeler hakkında bilgi de verilmektedir.

Ayrıca ayarlardan Alerjenler menüsüne gelerek alerjiniz olan ürünleri belirleyebilirsiniz. Bu sayede paket ürünlerin içerisinde alerjiniz olan bir ürün var ise uyarı alacaksınız. Ayarlardan Katkı Maddeleri ve Diyet Türleri menülerini de inceleyebilirsiniz. Örneğin vejeteryansanız Diyet Türleri menüsünden Vejeteryan seçeneğini aktifleştirdiğiniz de tüketmek istediğiniz ürünün size göre olup olmadığını da görebilirsiniz.