Dünyanın En İlginç Salgını: Gülme Krizi

13.10.2020 / Sağlık / Genel

1962 yılında Tanzanya Kashasha’da yatılı okulda okuyan üç kız öğrencinin yaptığı şaka ile başlayan gülme krizi kısa sürede salgına dönüştü.

Dünyanın En İlginç Salgını: Gülme Krizi

Salgın etkisini kısa sürede gösterdi. İlk etapta 95 öğrenci gülme krizine girdi. Öğrencilerin krizleri uzun sürdü. Hatta derslerine giremez oldular. Derse giren öğrenciler ise derse konsantre olamayınca okul müdürü tarafından evlerine gönderildi ve okul o gün erken kapandı.

tanzanya gülme pandemisi

Fakat bu çözüm olmadı. Aksine gülme salgınını arttırdı. Gülme krizine giren öğrenciler evlerine giderken bu salgını tüm köye bulaştırdı. Nshamba köyünde 217 kişi gülme krizine girdi. Bu salgın ise aylarca sürdü.

Bu salgın süresi içerisinde okul açılsa da eğitimlerde aksaklıklar oluşunca tekrar kapatıldı. Bu sefer uzun süreli bir kapatma oldu. 18 ay süren gülme pandemisi süresi içerisinde 14 okulda eğitim ve öğretime ara verildi. Salgın hastalık 30 binden fazla kişiyi etkisi altına aldı.

gülme krizi pandemisi

Oluşturulan karantina bölgeleri sonrasında salgın kontrol altına alındı. Bir süre sonra da herkes normal hayatına döndü.