Dünyanın En Ölümcül Kedisi: Kara Ayaklı Kedi

18.07.2023 / Çevre / Genel

Kara ayaklı kedi, kedigiller familyasından Güney Afrika, Botsvana, Zimbabve ve Namibya'daki step ve savanalarda görülen bir kedi türü.

Dünyanın En Ölümcül Kedisi: Kara Ayaklı Kedi

Vücuduna göre büyük kafası dikkat çekicidir. Jaguarı andıran desenleri vardır. İki yanağını kateden siyah çizgiler bulunur. Ayak tabanları siyahtır. Ayağın altındaki tüyler sıcak, yakıcı kumlarda yanmasını önler. Aynı zamanda yer altı böceklerini yakalamasına yardımcı olur. Çizgili olan kuyruğu kafa ve vücut uzunluğunun yarısı kadardır. Ev kedisine benzer. Erkekleri 42,5–50 cm dişileri ise 33,7-36,8 cm arasında boya sahiptir.

Av peşinde koşan anne kedi bir gecede 32 km yol katedebiliyor. Bu durum Afrika’nın en küçük kedisi için hafife alınabilecek bir başarı değildir. Ava çıktığında %60 başarı oranı ile vahşi kediler arasında en yüksek orana sahip kedidir. Avlanmadaki bu başarıları siyah ayaklı kedileri dünyanın en ölümcül kedileri yapar.  

Erkek kara ayaklı kedi, birkaç dişinin bölgesinde dolaştığından genellikle çok eşlidir. Gebelik süresi 68 gündür. Kasım-aralık ayında, 1-3 yavru doğururlar. Yavrular 5 haftalık olduğunda anne, yuvalarına canlı yakaladığı avını getirir ve yakalamalarına izin verir. Bu dönemden sonra 2 hafta içinde yavrular yuvadan ayrılabilecek çağa gelir.

Kara ayaklı kediler yalnız yaşar ve gececildir. Küçük hayvanları avlar. Kemirgenler, örümcekler, böcek ve kuşlar menülerinde yer alan hayvanlardan bazılarıdır. Avlanması çok zor olduğundan ve ekonomik olarak değer taşımadığından tükenen türlerin yer aldığı kırmızı listede "Düşük Risk" grubunda yer alır. Afrika’da yaban kedileri ve çakallar için konulan tuzaklara yakalanarak can verebiliyorlar.