Enerjinizi Düşüren 9 Alışkanlık

10.09.2019 / Sağlık / Genel

Günlük hayatta üretkenliğinizi artırmanın en etkili yollarından biri, motivasyonunuzu düşüren alışkanlıklarınızdan kurtulmanızdır.

Enerjinizi Düşüren 9 Alışkanlık

Zararlı olduğunun farkında olmadığınız alışkanlıklar, yoğun çalışma hayatında ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi sizden alıp götürüyor. Kendinizi yorgun ve halsiz hissetmenizin sebebi işte bu alışkanlıklarınızdan kaynaklanıyor.

Gün içerisinde sık sık tükendiğinizi düşünüyorsanız, kolunuzu kaldıracak haliniz kalmıyorsa, yapmanız gereken rutin işlere boş boş bakıyorsanız, üzerinize çöken ani bir ağırlık var ise enerjiniz sizi terk etmiş durumda. Bu durumdan kurtulmak için yani bol enerjili olmak için aşağıda belirtilenleri dikkatlice okuyunuz.

enerjinizi düşüren alışkanlıklar

Endişeden Uzak Durun

Hayatınız boyunca birçok sorun ile karşılaşabilirsiniz. Sizin için her şey yolunda giderken bir anda yolunda giden işleriniz bozulabilir. Bu gibi durumlarda olabildiğince sakin olmayı öğrenmelisiniz. Endişe, enerjinizi sizden söküp almadan önce siz endişeden kurtulmalısınız.

enerjinizi düşüren alışkanlıklar

Mükemmeliyetçi Olmayın

Yaptığınız her işte %100 verimlilik beklerseniz en ince detayına kadar düşünmeniz gerekir. Bu da zihninizi normalden fazla yoracağı için daha fazla enerji tüketimine yol açar.

susuzluk

Susuzluk

Su, tam bir enerji kaynağıdır. Çünkü su kanımızı sulandırır. Su içmezsek kan pıhtılaşır. Yani daha da koyu akmaya başlar. Bu da kalp damarlardan geçişini zorlaştırdığı için kalbin daha fazla efor sarf etmesini sağlar. Kalp ne kadar çok efor sarf ederse bünyeniz de o kadar çabuk yorulur.

sevmediğiniz işleri yapmayın

Sevmediğiniz İşleri Yapmayın

İş ortamı her zaman önemlidir. Evden daha fazla iş ortamında vakit geçiren kişiler var. Bu yüzden hem iş ortamındaki arkadaşlarınız hem de işinize olan bağlılığınız enerjinizi etkiler. Eğer sevmediğiniz bir işi yapıyorsanız isteksizliğiniz vücudunuzu daha fazla yoracaktır. Bu yüzden sevdiğiniz iş ile ilgilenmeniz sizin yararınıza olacaktır.

geç uyumak

Geç Uyumak

Yapılan araştırmalara göre uygunun en verimli olduğu saatler 22:00 ile 02:00 saatleri arasıdır. Bu saatlerin dışarısında uyuduğunuz zaman vücudunuz çok fazla dinlenmez. Bu yüzden özellikle 22:00 ile 02:00 arasında uyuyor olmaya dikkat edin.

insanların mutluluğuna önem vermek

İnsanların Mutluluğuna Önem Vermek

İnsanlar asla tam anlamıyla mutlu olamazlar. Bu yüzden çevrenizdekileri her zaman mutlu etmeye çalışmayın. Biraz da kendiniz için çabalamayı deneyin. Herkesi mutlu etmek için aşırı enerji sarf etmeniz gerekebilir.

hareketsizlik

Hareketsizlik

Spor yapmak insanı yorsa da insan vücudunu dinlendirir. Özellikle yoga gibi nefes kontrolü yaptığınız sporlar size enerji depolar. Yoga yapmıyorsanız bile gün içerisinde biraz esneme hareketleri ve nefes kontrolü yapabilirsiniz.

kahvaltı

Kahvaltı

Günün en önemli saati kahvaltıdır. Kilo uğruna kahvaltıdan vazgeçmek de doğru bir tercih değildir. Araştırmalara göre kahvaltı yapmak güne güzel başlamanın en önemli sebeplerinden bir tanesidir.

kendinize zaman ayırın

Kendinize Zaman Ayırın

Sürekli çalışmak bünyenizi yorar. Belirli dönemlerde izin yapmak ise vücudunuzu dinlendirecektir. Yıllık izin tatilleri haricinde hafta sonu ve akşam saatlerinde de dinlenmeye özen gösterin.