13.03.2020 / Genel

Bu yazımızda modabunga ailesi olarak sizlere gümüşün antibakteriyel özelliği hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Umarım sizler için faydalı olur

Bakteriler göz ile görülmeyen canlılardır. İnsanlar üzerinde hastalıklara, ölümlere yol açabilmektedir. Bunun haricinde yemeklerde, bitkilerde olumsuz ve istenmeyen sonuçlara yol açabilmektedir.

Gümüşün Antibakteriyel Özelliği

İnsanoğlu, mikroskobun keşfi ve bilimin gelişmesiyle bakterileri, virüsleri ve mikro boyutlardaki canlıları da tanımaya başlamıştır. Daha sonra bilim insanları, insanları hastalığa sürükleyen yiyeceklerimizi bozan bizi hastalıklara sürükleyen bakteri ve organizmalara karşı önlem almak istemiştir.

Bilim adamları tarafından ağır metallerin (çinko, gümüş, altın, bakır) antibakteriyel etkisi yıllardır bilinmekteydi.  Fakat bunlardan insan sağlığına zararı olmadan kullanılabileni sadece “Gümüş” tü.

Yapılan araştırmalar sonucu gümüşün çok güçlü bir antibakteriyel olduğu ve toksik etkisinin çok az olduğu saptanmıştır.  Bunun üzerine bilim çevresi,  tıp ve tekstil alanında fazlasıyla kullanılan gümüş ve gümüş iyonlarını bizlere sunmuştur.

Çeşitli araştırmalar sonucu,  gümüş iyonlarının hücum ettiği bakteri, mantar veya virüs hücrelerinin solunum sistemini devre dışı bıraktığı ortaya çıkmıştır. Ve böylece bakteriler ölmektedir.

gümüşün antibakteriyel özelliği

1- Gümüş bakterilerin hücre duvarlarını zayıflatarak parçalanmalarına neden oluyor.

2- Gümüş bakterilerin metabolizmasına müdahale ederek onları aç bırakıyor.

3- Gümüş bakterilerin hücre bölünmesini bozarak çoğalmalarına engel oluyor.

Hayatımızdaki Antibakteriyel Gümüş Kullanımı!

Biz Farketmesekte aldığımız birçok üründe antibakteriyel olarak gümüşün kullanıldığını görmekteyiz. Çok çeşitli alanlarda anti bakteriyel olarak gümüş; tekstil, gıda sanayi, mutfak araç gereçleri, ticari amaçlı satılan anti bakteriyel ürünlerde kullanılmaktadır.

gümüşün antibakteriyel özelliği

gümüşün antibakteriyel özelliği

gümüşün antibakteriyel özelliği