18.10.2019 / Genel / Genel

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkan Yardımcısı Pence görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu.

Bakan Çavuşoğlu, yaptığı açıklamada istediklerini aldıklarını belirtti. Toplantı sonrası PKK/YPG terör örgütünün 120 saat içerisinde bölgeden ayrılması planlanıyor. Bakan Çavuşoğlu, operasyonun tamamlanmadığını belirttiği açıklamada, ateşkesin sağlanmadığını vurgulayarak ara verdiklerini belirtti.

Bakan Çavuşoğlu şu ifadeleri kullandı:

Amacımız bölgelerden temizlenmesiydi. Bugünkü müzakerelerde Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayetli liderliği sonucunda istediklerimizi aldık. ABD tarafı meşru çıkarlarının korunması tarafından güvenli bölgenin önemini ve işlevselliğini kabul oldu. Böylelikle ABD tarafı harekâtımızın, hedeflerimizin meşruiyetini kabul etmiş oldu. Bundan sonraki süreçte herkesle işbirliğimizi sürdüreceğiz.

Bakan Çavuşoğlu ABD Başkanı Trump'ın yazdığı mektubun hatırlatılması üzerine şu cevabı verdi:

Biz mektuba 9 Ekim'de yaptığımız operasyonla gereken cevabı verdik. Ayrıca Amerika halkı da bu mektubun seviyesi ile ilgili olarak gereken yanıtı verdi...

erdoğan ve trump

Ateşkes Değil Ara Verdik

Türkiye, düzenlediği Barış Pınarı Harekatı ile istediğini elde etti. PKK/PYD bölgeden çekiliyor. ABD yetkilileri ile yapılan görüşme neticesinde terör örgütüne 120 saat süre verildi. Anlaşmanın ateşkes olmadığı vurgusu da yapıldı. Ateşkesin iki taraf arasında yapılacağı hatırlatmasını yapan Bakan Çavuşoğlu, terör örgütleri ile ateşkesin yapılmayacağını belirtti.

120 saat süre içerisinde terör örgütü PKK/YPG bölgeyi terk ederse operasyon da tamamlanmış olacak. Eğer terör örgütü çekilmez ise, harekât kaldığı yerden devam edecek. Bu süre içerisinde ABD tarafından Türkiye’ye uygulanan yaptırımlar da kaldırılacak.

DEAŞ terör örgütüne karşı verilen mücadelede ABD ve Türkiye ortak harekât düzenlemeye devam edecek. İş birliği içerisinde DEAŞ terör örgütü tamamen yok edilecek.

erdoğan ve putin

Münbiç Ve Diğer Kısımlar İçin Rusya ile İletişime Geçilecek

ABD’nin çekildiği bölgelere rejim askerleri yerleşmiş durumda. Aynel Arab ve Kobani bölgesine de Rusya askerleri ve rejim askerleri yerleşti. Konu ile ilgili olarak Putin ve Erdoğan telefon görüşmesi yaptı. Erdoğan, Putin tarafından Soçi’ye davet edildi.

Erdoğan Ne İstiyor?

20 mil 32 kilometre derinliği olan ve Fırat’ın doğusunda yer alan Irak sınırına kadar 444 kilometrelik güvenli bölge talep ediliyor. Erdoğan, güvenli bölge oluşturulduktan sonra Türkiye’de yer alan mülteci Suriye vatandaşlarını bu bölgeye yerleştirecek.