Haşlanmış Patatesin Faydaları

27.06.2022 / Yiyecek / İçecek / Sağlık

Patates, farklı şekillerde pişirilerek tüketilebilir. Patatesin pişirme şekline göre içindeki besin değerleri ve faydaları da değişir.

Haşlanmış Patatesin Faydaları

Patatesin kabuğunu soymadan, fırında ya da buharda pişirmek, patatesi en sağlıklı tüketmenin yoludur.

Patates, çok besleyici ve çok yönlü bir kök sebzedir. Temel besinlerimiz arasında yer alan patates, pek çok farklı şekilde sofralarımızı süslüyor.

Patates, aslında potasyum, lif, potasyum, C ve B6 vitaminleri de içerir. Aynı zamanda patates antioksidanlar bakımından da oldukça zengindir. İçinde bulunan dirençli nişasta ise, kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur.

Haşlanmış patatesin faydaları saymakla bitmez çünkü içindeki vitaminler ve mineraller bir hayli fazladır. Özellikle potasyum, fosfor, B vitaminleri ve C vitamini açısından doğal olarak zengindir. Kalori ve yağ oranı düşüktür ve yüksek lif içeriği kendinizi doymuş hissetmenize yardımcı olur

Haşlanmış Patatesin Faydaları Nelerdir?

1. Kan Basıncını Düzenler:

Evet, haşlanmış patatesin faydalarının kan basıncı üzerinde pozitif etkileri vardır. Ancak, kızarmış bir patatesin aynı faydayı sağlamadığını da belirtmek gerekir.

2. Sakinleştirici Etkisi Vardır:

Patateslerin sakinleşmeniz üzerinde de etkisi vardır. Özellikle haşlanmış patates, sinirleri sakinleştirmeye yardımcı doğal yatıştırıcı özelliklere sahip bir amino asit olan triptofanla bakımından zengindir.

3- Kalp Sağlığını Destekler:

Haşlanmış patatesin kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır.

4- Beyin Sağlığına İyi Gelir:

Patateslerde bulunan bir koenzim olan alfa lipoik asit genel bilişsel sağlığın artmasına yardımcı olabilir.

5- Sindirime Yardımcı Olur:

Hem haşlanmış hem de normal patates, yüksek lif içeriği sayesinde sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olur.

6- Kaliteli Uyumanızı Sağlar:

Haşlanmış patatesin faydaları arasında uyku kalitemizi iyileştirmesi de vardır.

7- Adet Öncesi Sendromu Belirtilerini Hafifletir:

Bazı çalışmalara göre, patates suyu adet öncesi sendromu semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. 

8- Kemikleri Güçlendirir:

Haşlanmış patatesin faydaları kemiklerimizi de güçlendirir. Kalsiyum ve fosfor bakımından zengin haşlanmış patatesler, kemikleri güçlendirmeye yardımcı olur.

9- Göz Torbaları ve Kabarık Gözler:

Haşlanmış patatesin faydaları sadece genel sağlıkla sınırlı değildir. Aynı zamanda cilde ve yüze de muazzam yararlar sağlar.

10- Çizgiler Ve Kırışıklıklar:

Kırışıklıklardan az da olsa kurtulmak için, etkilenen bölgeye biraz soğumuş haşlanmış patates suyu uygulayın ve sonuçları kendiniz görün.

11- Ölü Deri Hücreleri:

Haşlanmış patatesin cilde faydaları ölü deri hücrelerini temizler. 

12- Cilt Kuruluğu:

C vitamini açısından zengin olan patatesler, kuru bir cildi (cilt kuruluğu) içeriden besleyerek tedavi etmeye yardımcı olabilir.

13- Güneş Yanıkları:

Soğumuş haşlanmış patates suyu veya sadece iki kesilmiş patates dilimi, güneş yanıklarını etkili bir şekilde tedavi etmeye yardımcı olabilir.