Hint Sinemasının Yıldızı: Dangal

19.9.2018 / Kültür / Sanat / Sinema

Hint sinemasının en önde gelen isimlerinden olan Aamir Khan, alışılageldik filmlerine 2016 yılında bir yenisini daha eklemişti.

Hint Sinemasının Yıldızı: Dangal

Mahavir Singh Phogat’ın, güreşçi olarak yetiştirdiği kızlarından biri olan Geeta Phogat’ın, uluslararası arenada serbest stil güreşte Hindistan adına ilk altın madalyayı kazandığı başarı hikayesi anlatan film, gerek gişe hasılatı gerekse kazandığı uluslararası ödüllerle adından çok söz ettirdi.

Hint sinemasının en önde gelen isimlerinden olan ve 4 Ulusal Film Ödülü ile 7 Filmfare Ödülü sahibi, Hint oyuncu, yapımcı ve yönetmen Aamir Khan, alışılageldik filmlerine 2016 yılında bir yenisini daha eklemişti. Filmlerinde, genellikle ilham aldığı kişilerin hikayelerini canlandıran, yer yer dram ve komedi eşliğinde, çarpıcı duygusallıkta bitirişlere imza atan Khan, “Dangal” isimli bu filmde, maddi sıkıntılarından dolayı profesyonel güreşçiliği bırakmak zorunda kalan Mahavir Singh Phogat’ın, güreşçi yetiştirmek üzere beklediği erkek çocuğu olmayınca, kızlarını bu alanda yetiştirmesi ve en büyük kızı Geeta Phogat’ın, o yıl Yeni Delhi’de düzenlenen 2010 İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları’nda yer alarak, serbest stil güreşte Hindistan adına ilk altın madalyayı kazandığı başarı hikayesi anlatılıyor. 

Yönetmenliğini Nitesh Tiwari’nin yaptığı filmde, Phogat’ı bizzat Aamir Khan canlandırıyor. Aynı zamanda filmin yapımcılığını da üstlenen Khan, bu film için güreş eğitimleri almış ve çok kısa sürede  canlandırdığı karakterin gençliğindeki fit haliyle, yaşlandığında ortaya çıkan kilolu halini, büyük bir efor sarf ederek oluşturarak alkışları toplamıştı. Eleştirmenler tarafından yapılan övgüler de, gerçek bir hayat hikayesine dayanan filmin Khan'ın performansı sayesinde "oldukça doğru yansıtıldığı" üzerine olmuştu.

Bu övgülerle birlikte Khan ve filmi, Nisan 2017'de Pekin Uluslararası Film Festivali ve Haziran 2017'de ikinci BRICS festivalinde gösterilen film, 62. Film Festivali'nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Aksiyon, 64. Ulusal Film En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Avustralya'nın 7. AACTA ve Çin'in Douban Film Ödülleri'nde 2017'nin En İyi Yabancı Film ve En İyi Yabancı Oyuncu ve En İyi Asya Filmi ödüllerini kazandı. 68. Berlin Uluslararası Film Festivali'nde Asya Parlak Yıldız kategorisinde aday gösterildi.

 

Dangal, rekor kıran bir gişe hasılatına imza attı ve en yüksek kazanç sağlayan beşinci Hint filmi oldu. 9.7 milyon Amerikan doları tutarında bir bütçeyle üretilen film, dünya çapında 330 milyon Amerikan doları kazanç elde etti. Film ayrıca, Çin akış platformlarında 400 milyondan fazla kez izlendi. Türkiye’de 18 Ağustos 2017'de gişeye girdi ve yaklaşık 2 ay sonrasında yani 15 Ekim 2017 tarihinde 428.201 Amerikan doları hasılat yaparak çıkış gerçekleştirdi.

Dangal