Hollanda'da Binlerce Otomobili Taşıyan Gemi Günlerdir Yanıyor

28.07.2023 / Çevre / Ekonomi

Hollanda açıklarında binlerce otomobilin bulunduğu kargo gemisindeki yangın üç gündür sürüyor. Yangının haftalarca sürebileceği düşünülüyor.

Hollanda'da Binlerce Otomobili Taşıyan Gemi Günlerdir Yanıyor

Hollanda Sahil Güvenlik sözcüsü, yangının kaynağının bir elektrikli otomobil olduğundan şüphelendiklerini, bir kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Panama bandıralı "Fremantle Highway" isimli gemi, Almanya'dan hareketle Mısır'a 25'i elektrikli olmak üzere 2 bin 857 otomobil taşıyordu. Yangın 22 Temmuz'da başladı.

İtfaiye ekipleri botlar ile müdahale ederek gemiyi soğutmaya çalıştılar.

Sahil güvenlik yetkilisi Edwin Grammeman, yangın söndürme çalışmalarının başarısız olduğunu ve yangının tamamen sönmesinin haftalarca sürebileceğini düşündüğünü ifade etti.

İtfaiyecilerin şu anda gemiye girmesinin çok tehlikeli olacağını kaydeden Grammeman, "Gemiyi suyla doldurmaya başlarsanız dengesi bozulur ve bu da geminin devrilmesine neden olabilir." dedi.

Bir diğer yetkili Lea Versteeg de durumu takip etmek için olay yerinde çok sayıda gemi olduğunu belirterek, "Ancak her şey hava durumuna ve gemideki hasara bağlı. Böyle bir yangını kontrol altına alabilmek kolay değil." şeklinde konuştu.

Fremantle Highway'i işleten Japon gemi kiralama şirketi Shoei Kisen Kaisha, olaya ilişkin yorum yapmadı.

Yangın, araç taşıyan gemilerde zaman zaman yaşanan bir durum.

Son olarak Temmuz başında yüzlerce araç taşıyan bir kargo gemisinde çıkan dev yangınla mücadele sırasında New Jersey İtfaiyesi'nden iki görevli hayatını kaybetmiş beşi de yaralanmıştı.

Yine geçen yıl şubat ayında Portekiz'in Azor adaları açıklarında bir gemide çıkan yangında binlerce lüks otomobili küle dönmüştü.

Çevre Felaketine Neden Olabilir

Hollandalı yetkililere göre gemiyi kurtarma çalışması ancak yangın söndükten sonra başlayabilir.

Uzmanlar, geminin batması durumunda hem Kuzey Denizi hem de Wadden Denizi için bir çevre felaketi yaşanacağı uyarısı yaptı.

Yangının Nedeni Elektrikli Otomobil

Almanya'dan Mısır'a araç taşıyan kargo gemisinde geçtiğimiz salı günü gece saatlerinde elektrikli bir otomobilin alev alması sonucu yangın çıkmış, gemideki 23 kişilik mürettebatın bir kısmı güverteden denize atlayarak alevlerden kaçmayı başarmıştı.

1 Mürettebat Yaşamını Yitirdi

Gemideki diğer çalışanlar ise bot ve helikopterlerle kurtarılmış ancak mürettebattaki Hindistan vatandaşı bir kişi hayatını kaybetmiş, 22 kişi de yaralanmıştı.

Yangın Ne Zaman Söndü

22 Temmuz'da başlayan yangın, yaklaşık on gün sürdü. 2 Ağustos 2023'te yangının söndüğü bilgisini aktaran yetkililer soğutma ve kurtarma çalışmalarına başladı. Yapılan açıklamaya göre sadece 800 araç kullanılabilir durumda kaldı.