Instagram'da Telif Mesajlarına Dikkat

18.03.2022 / Bilim / Teknoloji / Genel

Hemen hemen herkesin üyesi olduğu sosyal mecra olan Instagram’da son zamanlarda herkese telif sorunu ile ilgili mesajlar gidiyor.

Instagram'da Telif Mesajlarına Dikkat

Instagram kullanıcıları son zamanlarda kullanıcı adı içerisinde “instagram” geçen ve Instagram’ın resmi logosunu kullanan spam hesaplardan telif sorunu ile ilgili mesajlar alıyor.

Gönderilen mesajlarda şu ifadeler yer alıyor:

Instagram I Telif Hakkı Topluluğu

Rapor Kimliği: 126382350847838

Selam!

Instagram telif hakkını ve topluluk kurallarımızı ihlal ettiğinize dair şikayetler aldık. Ekibimiz şikayetleri inceledi ve onayladı. İhlal ettiğiniz kurallar;

- Paylaşılan bir gönderi veya bağlantı

- Telif hakkıyla korunan yayınlar

Telif hakkı ihlali kurallarımıza aykırıdır! Hesabınız 48 saat içinde kalıcı olarak silinecektir. Hata yaptığımızı düşünüyorsanız aşağıdaki formdan geri bildirimde bulunun. (Bağlantı tıklanmazsa, bu mesajı yanıtlayın ve tekrar deneyin)

Saygılarımla,

Bu gelen mesajların hiç birisi gerçek değil. Size gelen mesajlara dikkat ederseniz o hesapların sahte olduklarını anlarsınız.

Size mesaj atan kişinin gerçek Instagram hesabı olup olmadığını anlamanız için şu adımlara dikkat edin.

  1. Profilinde mavi tik olmalı.
  2. Kullanıcı adı sadece “instagram” olmalı. İçerisinde “instagram” olan daha uzun bir isim olamaz.

Peki gerçekten hesabınızda bir sorun olabilir mis? Eğer hesabınızda telif ile ilgili bir sorun varsa şu adımları izleyerek öğrenebilirsiniz.

İlk önce profilinize gidiyorsunuz. Ardından “Ayarlar” kısmında yer alan “Güvenlik” sekmesine geliyorsunuz. Burada “Instagram’dan E-postalar” seçeneğini göreceksiniz. Hesabınız ile ilgili bir sorun varsa Instagram’ın size gönderdiği ihtarlar burada yer almaktadır. Burada herhangi bir içerik yoksa size mesaj atan kişi dolandırıcı demektir.