Karidesin Faydaları?

08.07.2022 / Yiyecek / İçecek / Sağlık

Karides, en çok tüketilen kabuklu deniz canlıları türlerinden biridir. Oldukça besleyicidir ve etkileyici bir beslenme profiline sahiptir.

Karidesin Faydaları?

Karides, Kuzey Amerika ve Avrupa’da sıkça görülen, tatlı ve tuzlu suda, deniz yüzeyi yakınlarında yaşayan kabuklu bir deniz canlısıdır. Karideslerin boyları yaklaşık 1 – 30 cm arası değişmektedir. 10 adet bacağa sahiptir ve tahmini olarak 2500 çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan 300 çeşidi bilinmekle beraber en çok tüketilen çeşitlerinin isimleri: Kiraz Karides, Sakura Karides, Turuncu Sakura, Kaplan Karides, Siyah Kaplan Karidesi, Kardinal Karides ve Çil Karidestir.

Karidesler, diğer deniz ürünleri gibi yüksek miktarda iyot, kalsiyum ve protein içerir. Bunun yanı sıra selenyum seviyesi bakımından da oldukça zengindir. Ayrıca yüksek miktarda kolesterol kaynağı olmasına rağmen doymuş yağ içermesi sebebiyle tüketimi sağlıklı olarak kabul edilir. Karidesler küçük deniz canlılarını yiyerek beslenirler.

Taze karides satın alırken kabuklarında siyah lekeler olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü siyah lekeler karides etinin parçalanmaya başladığını işaret eder. Kabuklar aynı zamanda sarı renkte de olmamalıdır. Çünkü bu kabukları ağırlaştırmak için sodyum bisülfat veya başka bir kimyasalın kullanıldığını göstermektedir.

Karides, kalori miktarı düşük, protein ve besin değerleri yüksek bir deniz canlısıdır. Besin değerleri yüksek proteinli gıdaların tüketilmesi, sağlıklı bir vücut elde etmenin yanı sıra formuna özen gösteren ve kilosunu korumak isteyen kişiler için de sıklıkla tavsiye edilmektedir.

Koku tazeliğin iyi bir göstergesidir. Taze karideste tuzlu deniz kokusunu hissetmelisiniz. Dondurulmuş plastik kap içerisinde satılan karideslerde koku algılanamadığından dolayı satın almanızı tavsiye etmeyiz. Seçeneğiniz varsa eğer önceden paketlenmiş olanların aksine, koklayabildiğiniz taze karidesleri satın almalısınız.

Renk ayrıca taze olmayan karidesin bir göstergesi olabilir. Benekli veya çizgili karides satın almadığınız sürece, koyu lekeler veya sarı lekeler karides üzerinde bulunmamalıdır. Bu durum, çoğunlukla bir bozulma belirtisidir.

Karides dahil olmak üzere her türlü deniz ürününü saklarken ısı faktörüne dikkat etmelisiniz. Deniz ürünleri sıcaklığa çok duyarlı olduğu için onları soğuk muhafaza etmek oldukça önemlidir. Bu nedenle, karides veya diğer deniz ürünlerini satın aldıktan sonra, mümkün olan en kısa sürede buzdolabına yerleştirdiğinizden emin olun. Alışverişinizin en son aşamasında karidesi satın almanızı öneririz. Bu şekilde daha kısa bir süre içerisinde buzdolabınıza yerleştirebilirsiniz.

Karidesin Faydaları:

1. Kilo Kaybı:

Karides, büyük bir protein ve D vitamini kaynağıdır, bu nedenle kilo vermeye kararlı kişiler için popüler bir seçenektir. Çinko, vücuttaki leptin seviyelerini artırmanın bir yolu olduğundan, yüksek çinko seviyeleri de yararlıdır. Leptin bir hormondur ve vücudun yağ depolama, iştah ve vücuttaki genel enerji kullanımı ile ilgili düzenlemesinin ayrılmaz bir parçasıdır. Balık yağı takviyeleri hakkında bilinmesi gerekenler

Karides ayrıca, vücudunuz dinlendiğinde ne kadar enerji harcanacağını kontrol etmeye yardımcı olan yüksek seviyelerde iyodine sahiptir. Tiroid bezini, tiroid aktivitesini hızlandırmak, insanların kilo verme çabalarına yardımcı olmak ya da en azından ek kilo alımını önlemek için etkilidir.

2. Yaşlanma Karşıtı Özellikler:

Güneş ışığı, cilt yaşlanmasını teşvik eden başlıca nedenlerden biridir. Koruma olmadan, güneş ışığına ve UVA’ya birkaç dakika maruz kalmak bile kırışıklıklara, lekelere veya güneş yanığına neden olabilir. Günlük veya haftalık diyetinize karides ekleyerek, yaşlanma karşıtı etkisinden yararlanabilirsiniz.

Karides, UVA ve güneş ışığı ile ilgili ciltte yaşlanma belirtilerini büyük ölçüde azaltabilen güçlü bir antioksidandır ve astaksantin adı verilen belirli bir karotenoidin yüksek seviyelerini içerir. Bu nedenle, lekeler ve buruşuk ciltlere takıntılı kişiler için, bu kaçınılmaz etkileri yavaşlatmak için haftada birkaç kez beslenmenize karides ekleyin. Kolay balık temizlemenin püf noktaları

3. Saç Kaybı:

Karidesde bulunan mineraller saçlarınızın sağlığına katkıda bulunur. Çinko eksikliği saç dökülmesine neden olabilir. Çinko, saç ve cilt hücreleri de dahil olmak üzere yeni hücrelerin korunmasında ve yaratılmasında önemli bir rol oynar.

4. Kalp-Damar Hastalığı:

Gıdaların popüler bir manipülasyonu olan fermente karides ezmesi, trombolitik tedavi için kullanılabilecek bir fibrinolitik enzim içerir. Trombolitik tedavi, bir kişinin kan damarları içindeki tehlikeli kan pıhtılarını kırmanın bir yoludur. Karidesde bulunan bu enzim, dünya çapında pek çok insanı etkileyen kardiyovasküler hastalıkların tehlikelerine karşı güçlü bir araç olabilir. Ayrıca, yüksek oranda bulunan omega-3 yağ asidi kan dolaşımındaki kolesterolü de ortadan kaldırır ve bu da kalp krizi ve inme riskini azaltır.

5. Kemik Sağlığı:

Karidesde bulunan protein ve kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi çeşitli vitaminler, kemik dejenerasyonuna karşı mücadelede etkili bir şekilde yardımcı olabilir. Beslenmeye karides eklemek, kemiklerin yaşlanmasını yavaşlatabilir. Balık nasıl daha az yağ çeker?

6. Beyin Sağlığı:

Karides, yüksek demir seviyelerine sahiptir. Sistemdeki ek demir sayesinde, kaslara oksijen artışı daha fazla güç ve dayanıklılık sağlarken, aynı zamanda beyindeki oksijen akışını da artırır, bu da anlama, hafıza ve konsantrasyonu iyileştirir. Çalışmalar, karideste bulunan astaksantinin bellek performansını, beyin hücrelerinin hayatta kalmasını ve beyin iltihaplı hastalık riskini azaltmada yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

7. Anti-Kanser Etkinliği:

Karides, çeşitli kanser türlerinin riskini azaltmada yardımcı olabilecek astaksantin gibi karotenoidler içerir. Ayrıca selenyum içerir. Selenyum, kansere neden olabilen serbest radikallerin varlığına ve yıkıcı etkilerine karşı savaşan antioksidan enzimlerin anahtar bileşenidir.

8. Adet Ağrılarını Azaltır:

Karides yararlı bir kolesterol, omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Bunlar, omega-6 yağ asitlerinin iyi çalışılmış olumsuz etkilerini dengeleyecek ve kadınlarda adet kramplarının hafifletilmesine yardımcı olacak, ayrıca kandaki diğer zarar verici kolesterol formlarını azaltarak üreme organlarına daha sağlıklı kan akışını teşvik edecektir.

Karides Çeşitli Besinler Sunar:

Kolesterol dışında, 100 g pişmiş karides aşağıdaki besinleri içerir:

  • 24 g protein
  • 0.3 g yağ
  • 0.2 g karbonhidrat
  • 70 mg kalsiyum
  • 0,5 mg demir
  • 39 mg magnezyum
  • 237 mg fosfor
  • 259 mg potasyum
  • 111 mg sodyum
  • 1,64 mg çinko