Lenovo Think Serisi Fn Tuşu Kapatma

08.05.2023 / Bilim / Teknoloji / Genel

Lenovo marka laptop kullanırken masaüstünü yenilemek için F5 tuşuna bastığınızda ekran parlaklığının kısıldığını görürsünüz.

Lenovo Think Serisi Fn Tuşu Kapatma

Elinizde bir adet Lenovo marka Think model laptop varsa ve kısayol tuşlarını kullanırken bir terslik fark ettiyseniz çözümü çok kolay.

Fn Lock'u etkinleştirmek ve kısayol tuşu işlevini devre dışı bırakmak için Fn + Esc tuşlarına basın.

Fn + Esc tuşlarına aynı anda bir kere bastığınız zaman Fn tuşu devre dışı kalmıyor. Sadece görev sıralaması yer değiştiriyor. Örneğin, F5 tuşuna ilk bastığınızda ekran parlaklığını kısıyorsa ve Fn tuşunun etkinliğini kapattıysanız artık F5 tuşu sayfayı yenilemek için kullanılır. Ekran parlaklığını kısman için Fn + F5 tuş bileşenini kullanmanız gerekir.

Kısayol Tuşu Modunu etkinleştirdikten veya devre dışı bıraktıktan sonra, kısayol tuşunu aşağıdaki gibi kullanın:

Etkin: Tek bir Fx tuşuna basarak kısayol tuşu işlevini kullanın. Fn + Fx tuşlarına basarak eski bir Fx işlevini kullanın. Not: Fx, F1, F2 vb. gibi bir işlev tuşu anlamına gelir.

Devre Dışı: Fn + Fx tuşlarına basarak kısayol işlevini kullanın. Doğrudan Fx tuşuna basarak eski bir Fx işlevini kullanın.

Yukarıda bahsedilenler Lenovo ThinkBook 15 G3 ACL model laptop da denenmiştir.

Not:

  • Fn + Esc komutu çalışıyorsa ancak yeniden başlatmanın ardından etkin durumda kalmıyorsa, BIOS veya Hotkey yazılımını güncelleyin.
  • Kısayol Tuşu Modu, BIOS Yapılandırma menüsünde yoksa, BIOS güncellemeleri için Lenovo Destek web sitesine bakın.
  • Yoga 900s veya Yoga 910 gibi bazı modellerde, kısayol tuşu ayarları BIOS yapılandırmasından kaldırılmıştır. Yapılandırmak için Lenovo Settings kullanın.
  • Lenovo Vantage Vantage'daki önemli bilgiler için Aygıt Ayarlarım -> Giriş ve Aksesuarlar bölümüne bakın.