Limon Suyunun Faydaları

28.06.2022 / Yiyecek / İçecek / Sağlık

Limonlu su C vitamini ve antioksidan kaynağıdır. Vücuttaki zararlı serbest radikalleri atar ve bağışıklığı güçlendirir.

Limon Suyunun Faydaları

Günlük olarak limonlu su tüketmek ciltte ciddi farklılıklar yapmaktadır. Kanı temizleyerek yeni kan hücre oluşumunu destekler. Aynı zamanda C vitamini içeriği antioksidan özelliği ile ciltteki kırışıklık ve lekeleri iyileştirdiği gibi serbest radikallerin zarar vermesini engeller.

Limonlu suyun en temel faydalarından birisi böbrek taşına iyi gelmesi ve onu önlemesi özelliğidir. Normal şekilde böbrek taşları vücuttan çok fazla rahatsızlık vermeden atılır.

Ancak bazen idrar akımına engel olur ve yoğun ağrılara sebebiyet verir. Limonlu suyun içerisindeki limon suyu sindirim için gerekli olan hidroklorik asit üretimini destekler.

Limonlar C vitamini, kompleks B vitaminleri, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum ve lif de dahil olmak üzere oldukça kuvvetli besin maddeleri içeren bir meyvedir. Sek limonlu suyun dişlerin minesine sert etki edebilmesinden dolayı ılık su içerisinde seyreltilmesi ve sabah uyandıktan sonra ilk iş olarak içilmesi tavsiye ediliyor. Peki birçok başarılı insanın yaşamında sabah rutini haline getirdiği limonlu suyun ne gibi yararları var?

Taze limon suyu içerdiği antioksidan ve anti-kanser maddeleri nedeniyle, çeşitli hastalıkların tedavisinde yüzyıllardır kullanılmaktadır. Her sabah bir bardak ılık suya yarım limonun suyunu sıkıp içilmesi de bu açıdan oldukça yararlı bir hareket olarak değerlendirilmektedir.

Sabahları içilen ılık limonlu suyun faydaları saymakla bitmemektedir. Sabah gözünüzü açar açmaz gidip su ısıtıcının düğmesine basmanız ve kendinize koca bir bardak kahve hazırlamanızı biraz daha erteleyerek limon suyu içmek çok daha doğru bir adım olacaktır. Çünkü, sabahları içeceğiniz ılık limon suyu kafein bağımlılığınıza da son vererek sizin daha mantıklı bir kimse olmanızı sağlayacaktır. Ilık limon suyu içmenin özellikle de kış aylarında birçok faydası bulunmaktadır. Bu harika kafein alternatifini hazırlaması da oldukça kolay olmaktadır. Bunun için bir bardak ılık sağlıklı suya yarım limonun suyunu sıkmanız gerekmektedir ve içeceğiniz hazır olmaktadır.

Bunun yanı sıra limon suyunun belli başlı faydaları da bulunmaktadır ve sizler için bu faydaları kısaca derledik;

1. Limon pH- Alkalin Seviyesini Dengeler:

Kronik hastalıklarla savaşmak için vücuttaki alkalin dengesini korumak çok önemli olmaktadır. Limon asit içermesine rağmen, tüketildiğinde vücudun alkalize olmasına yardımcı olan bir etkiye sahiptir.

2. Limon Suyu Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir:

C vitamini açısından çok zengin olan limon, aynı zamanda bağışıklık ve sindirim sistemlerinin düzenli çalışmasına, vücudun kanserle savaşmasına ve yaraların çabuk iyileşmesine de yardımcı olmaktadır.

3. Limon Suyu Boğaz Ağrısını Giderir:

Ilık limonlu su içmek, soğuk algınlığı ve gripten doğabilecek boğaz ağrılarına ve farenjite iyi gelmektedir.

4. Limon Suyu Karaciğere İyi Gelir:

Karaciğerde bulunan sindirim enzimleri, limonlu su sayesinde harekete geçmektedir ve ayrıca kanın oksijen durumunu dengelemesini de sağlamaktadır.

5. Limon Suyu Kanı Temizler:

Limon suyu vücudun kandaki toksinleri temizlemesine yardımcı olmaktadır

6. Limon Suyu Kan Şekerini Dengeler:

Limon suyu içerisinde bulunan asit, besinlerin kan şekeriniz üzerindeki etkilerini hafifletmektedir.

7. Limon Suyu Kalori Alımını Azaltır:

İçerdiği pektin lifler sayesinde açlık hissini, toksinleri attırarak kalori alımını azaltmakta ve kilo alımınızı yavaşlatmaktadır. Çünkü genel olarak alkali besinleri daha çok tüketmek, daha hızlı zayıflanmasını sağlamaktadır.

8. Limonlu Su Lekeleri Temizler:

Suyun kendisi böbrekler, karaciğer ve diğer organların düzgün çalışmasını sağlar. Böbrekler ve karaciğer, vücuttaki toksinlerin atıldığı organlar olduğu için, bu organların daha iyi çalışması toksinlerin daha kolay atılmasını ve bu sayede daha temiz bir cilde kavuşmanızı sağlar. Limonun içindeki C vitamini ise bir anti-oksidan olduğu için cildinizin genç ve ışıltılı kalmasına yardımcı olur.

9. Limonlu Su Vücuttaki pH Dengesini Sağlar:

Limon doğal asidik bir meyve olmasına rağmen, vücutta alkali bir etkiye sahiptir. Bu da hastalıklara neden olan mikropların vücutta yaşamasını engeller.

10. Limonlu Su Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:

Bağışıklık sistemini oluşturan hücrelerin yüzde 70’i C vitamininden oluşur. Hasta olduğunuzda ise bağışıklık sistemindeki C vitamini hızlıca tükenir. Bu yüzden sağlıklıyken bile yeterince C vitamini almak son derece önemli.

11. Limonlu Su Kilo Kaybına Yardımcı Olur:

Limonlu su içmek metabolizmayı ve sindirimi hızlandırır. Bunun yanı sıra kilo kaybının en önemli adımlarından biri olan açlık hissini bastırmaya yardımcı olur.

12. Limonlu Alkolün Olumsuz Etkilerini Uzaklaştırır:

Sadece akşamdan kalma durumunda değil, alkol almaya başlamadan önce biraz limonlu su içebilirsiniz. Alkol aldıktan sonraki gün ise özellikle limonlu sıcak su, midenizi yatıştırıp, vücutta detoks etkisi yaratan bir antiseptik görevi görür.

13. Limonlu Su Nefesinizi Tazeler:

Özellikle sigara içenler ve kötü nefes kokusundan şikayet edenler için limonlu su bire bir.

14. Limonlu Su Beyin Gücünü Artırır:

Limonlu su içinde bolca potasyum barındırır. Düşük potasyum ise depresyon, anksiyete, unutkanlık ve bilinç bulanıklığına neden olur.

15. Limonlu Su Akciğer Sağlığını Korur:

Astım, enfeksiyon veya başka akciğer hastalıklarından şikayetçiyseniz limonlu su akciğer sağlığınızı korumanıza veya bu sorunları çözmenize yardımcı olabilir. Limonlu su, akciğer hastalıkları için gerçek bir deva.

16. Limonlu Su Bağırsak Sağlığını Korur:

Sindirim için son derece önemli olan su, bağırsaklardan sindirilmiş besinlerin geçişini kolaylaştırır. Limon ise mide rahatsızlıklarını giderir ve sindirimi kolaylaştırır.

17. Limonlu Su Sizi Daha Sağlıklı Yapar:

Büyük resme baktığınızda aslında sağlığınız için en önemli şey, yeterince su içmek. Limon ise bu önemli görevin etkisini artıran güzel bir süsleme. Bu yüzden limonlu su, size hiçbir şey kaybettirmeyeceği gibi bir sürü sağlıklı fayda sağlar. Bunun için tek dikkat etmeniz gereken, limonlu suyu, doğal limonla birlikte hazırlamak, konsantre limon sularından uzak durmak…