Maymun Tüccarı Hikâyesi

23.05.2022 / Genel

Okurken insanları kandırmanın ne kadar kolay olduğunu anlayacağınız ilginç bir makale ile karşınızdayım. Keyifli okumalar.

Maymun Tüccarı Hikâyesi

Çok sayıda maymunun yaşadığı köye bir tüccar gelir. Bu tüccar maymunları satın almak istediğini söyler. Bir tane maymuna ise 100 USD vereceğini açıklar.

Adamın deli olduğunu düşünen köylüler, başlarda adama inanmasa da içlerinden birkaç tanesi maymun yakalayarak yanına gider. Tüccar ise maymun başına 100 USD ödeme yapar. Bu hikâye ise köyde hızla yayılır.

Tüccar artık maymun başına 200 USD ödeyeceğini belirtir. Bunun üzerine maymun toplayıp tüccarın yanına giden kişi sayısı da hızla artar.

Tüccar bir kez daha fiyat artırımına gider ve bu sefer 500 USD ödül dağıtmaya başlar. Fakat köyde son maymunlar kalmıştır. Köylüler birbirleri ile yarışarak gece gündüz demeden maymun yakalamaya başlarlar.

Ertesi gün eve döneceğini ama kısa süre sonra geri döneceğiniz açıklayan tüccar maymun başına da 1000 USD ödeyeceğini açıklar. Köylüler bir anda mutsuzlaşır çünkü ellerinde satacakları maymun kalmamıştır.

Tüccarın evinde çalışan bir eleman köylülerle pazarlık eder. Tüccarın satın aldığı maymunları köylülere 700 USD’den satar. Köylüler de 300 USD kârla geri satacaklarını öğrenince tüm maymunları satın alır. Kimi elindeki tüm malı mülkü satarak maymun alırken kimi de tefecilerden borç alır.

Uzun süre elindeki maymunlara iyi bakan köylüler, tüccarın bir türlü geri dönmemesi üzerine tüccarın evine giderler. Burada çalışan eleman da artık ortada yoktur.

Maymun başına 700 USD ödeyen köylüler bir güzel kandırılmış ve borç batağı içerisinde kalmıştır. Unutmayın bedava peynir sadece fare kapanında olur.