MTV Öderken Dikkat Edin

25.07.2023 / Ekonomi

Dolandırıcılar her fırsatı değerlendiriyor.

MTV Öderken Dikkat Edin

İkinci tur seçimlerinin tamamlanmasının ardından gözler hükümetin işçi ve kamu çalışanlarına yönelik yapacağı zam oran ve ücretlerine çevrilmişti. Temmuz ayı itibariyle açıklanan ücretler ve zam oranları her ne kadar alım gücüne ve döviz karşısında değerine bakıldığında düşük olsa da ciddi bir artış göstermiş ve halk nezdinde minik bir memnuniyet oluşmuştu.

Tabi ki bu uzun sürmedi.

İşçiler ve kamu çalışanları henüz zamlı maaşlarına kavuşamadan vergilerde ve akaryakıt fiyatlarında artışlar ve ek ödemeler açıklanmaya başladı.

Ülke yöneticilerinin milletin üç kuruşluk parasına göz diktiği bir durumda dolandırıcıların boş durması elbette beklenmezdi. Onlar da hemen yeni yollar keşfetmekte gecikmediler.

Bu yazının konusu başlığından da anlayacağınız üzere MTV dolandırıcılığı.

Önceden Ocak ve Temmuz aylarında mobil bankacılık ve devletin resmi ödeme kanalları aracılığıyla yılda iki kereye mahsus alınan MTV ödemesine Ağustos ve Kasım ayları da eklendi. Bilhassa araç satış işlemi için notere giden şahıslar MTV ödemeden araçlarını devredemedikleri için mobil bankacılık üzerinden işlem yapmak istediklerinde bir sorunla karşılaştılar. Ağustos ve Kasım aylarına ait ek vergi mobil bankacılık işlemlerinde görünmüyordu. Yalnızca İnteraktif Vergi Dairesi resmi sitesi üzerinden ödenebilen ek vergiler vatandaşın alışık olduğu bir şey değildi. Böylece dolandırıcılara da gün doğmuş oldu.

İşlemlerini bir an önce halletmek isteyen vatandaşlar internette ilk karşılarına çıkan site ve numaraları vergi ödemelerini yapmak için kullanmaya başladılar.

Araç muayenesini yapmak isteyen vatandaşların da başına benzer olaylar geldi. Aynı şekilde vergi ödemeden muayene yapılmadığı için arac muayene randevusu almak isteyen şahıslardan mail order yöntemiyle MTV ücretini tahsil edebileceklerini ifade eden dolandırıcı site ve numaralar işlem ücreti adı altında fahiş miktarlar almaya başladılar. Çoğu kişi ek vergilerle ilgili malumat sahibi olmadığı için niçin yüksek ücret aldığını sorgulamadı bile.

Lütfen bu tarz dolandırılara fırsat vermeyin!

İNTERNETTE SPONSORLU OLARAK EN ÜSTTE ÇIKAN SİTE VE NUMARALARLA İŞLEM YAPMAYINIZ. YALNIZCA E DEVLET YA DA İNTERAKTİF VERGİ DAİRESİ ÜZERİNDEN İŞLEM YAPMALISINIZ.