Hassasiyet Derecesi

30.03.2024 / Deneme

Evrensel ahlak neydi?

Hassasiyet Derecesi

Bazı insanları hayvandan aşağıda görmemizin bir sebebi var: Hassasiyet derecemiz.

Doğadaki canlılarla ilgili öyle tuhaf şeyler yaşanıyor ki, bazen “Bunu bir insan yapmış olamaz” ya da “Bunu bir hayvan bile yapmaz” demek zorunda hissediyoruz.

Ve doğal olarak insanların bir kısmı canlılara verilen zarara karşılık olarak ceza bekliyor. Ben ise doğadaki en ufak canlıyı bile devlet güvencesine almak istiyorum.

İstiyorum ki herhangi biri, evini istila eden böcekleri devletin izni olmadan imha etmesin. Çok zaruri bir durum varsa buna devletin konuyla ilgili birimi karar verebilsin. İlk seçenek olarak kişi evini taşısın yahut böcekler güzel bir şekilde uygun ortama nakledilsin. İmha işlemi kaçınılmaz ise ev sahibi hatırı sayılır bir ücret ödesin.

Böcek öldüren ya da ölümüne sebep olan yargılansın. Araçların camlarına çarparak ölen börtü böcek için kanun çıkarılsın. Hız sınırları bu hayvanları incitmeyecek şekilde yeniden düzenlensin.

Uğur böceklerini sevip diğer böcekleri ezilmesi gereken canlılar olarak gören ve alenen böcek ayrımcılığı yaptığı tespit edilen kişiler ağır cezalara çarptırılsın.

Bitkilere musallat olan böcek türleri için ilave üretimler yapılsın. Böceklerin yeterli besine ulaştığından emin olunsun. İlaçlayarak türlerini tehlikeye atma işine son verilsin.

Karıncaların güzergahına ya da yuvalarına denk gelen yolların, evlerin, çocuk parklarının bile yapımı ivedilikle durdurulsun. Karıncalara yönelik özel sit alanları oluşturulsun.

Yola aniden fırlama ihtimali bulunan hayvanlara yönelik personeller görevlendirilsin. Bu personeller hayvanların yola çıkma ihtimali olan noktalarda dönüşümlü olarak nöbet tutsun.

Göç mevsiminde bulunan hayvanlara yönelik kara, hava ve deniz ulaşımları dönemsel olarak sürekli düzenlensin. Göç esnasında kullanılan sulak alanlara moloz dökenler müebbet hapis cezasına çarptırılsın.

Uçakların pervanelerine kapılan kuşların rotaları dikkate alınarak uçak rotaları tekrar çizilsin. Uçakların zararsız bir irtifada seyretmesi sağlansın.

Gemi seyahatlerinden etkilenen balıklara yönelik ekstra tedbirler alınsın.

Yeme ihtiyacına yönelik üretilen bitkiler, besi hayvancılığı veya avlanma ile ilgili yeni yükümlülükler getirilsin. Besin ögeleri her bireyin ihtiyacına göre diyetisyenler kontrolünde sayı ile verilsin.

Besi çiftliklerine beş yıldızlı otel konforu getirilsin. Hayvanların herhangi bir olumsuz durumdan etkilenmeyeceği ve doğal yetişme tarzlarına sahip oldukları fiziki şartlar sağlansın.

Ve buraya yazmakla bitmeyecek tüm diğer detaylar önemsensin.

Böylece evrensel bir hassasiyet üzerine konuşabiliriz.

Konuşamayız değil mi?

Hayvandan aşağı gördüğümüz insanlar asla bizim hassasiyet derecemizde olmayacaklar çünkü. Yargı organları bizim hassasiyetimize uygun yasalar çıkartmayacak. İki kuruş fazla kazanmak için ve hatta bazen iki dakikalık zevk için verilen zararlara göz yumulmaya devam edilecek. Çoğu insan saçma sapan ince düşüncelerimiz için vakit bile ayırmak istemeyecek.  

Spor için ya da yalnızca daha güçlü olduğumuz herhangi bir durum için kediler, kuşlar, böcekler öldürülecek.