Nar Suyunun Faydaları

25.06.2022 / Yiyecek / İçecek / Sağlık

Pek çok farklı özelliği ile insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri olan nar suyunun insan sağlığına faydaları çoktur.

Nar Suyunun Faydaları

Sindirim sisteminin düzenlenmesi istenildiğinde bu nedenle nar suyu yerine narın kendisinin tüketilmesi tercih edilmelidir. Vitamin ve mineral açısından son derece zengin bir besin olan nar; konjonktivit, osteoartrit, kolesterol, grip ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Aynı zamanda menopoz döneminde yaşanan sıcak basmalarının ve kalp krizi riskinin azaltılmasında da etkili olduğu bilinir. 

Nar diğer meyvelere göre antioksidan içeriği fazla olan bir besindir. Cilt enfeksiyonları, dolama, tırnak iltihabı ve cerahatli yaraların tedavisinde nar çekirdeğinin balla birlikte karıştırılarak merhem halinde tatbik edilmesi tavsiye edilir.

Cilt kanserine iyi gelir ve cildin pürüzsüz görünmesini sağlar. Ayrıca mideyi güçlendirir ve kabızlığı giderir.

Zaten Türk kültüründe de “Çarşıdan aldım bir tane ve geldim bin tane” bilmecesi herkes tarafından bilinir ve söylenegelir. Narın dışı yeşilimsi kalın kabuklu, içi ise kıpkırmızı taneciklerle doludur. Nar taneleri yendiği gibi suyu sıkılarak da tüketilebilir. Tadı çok güzel olup, kış aylarında şifa niyetine tüketilmelidir. Narın içinde B, C, E vitaminleri vardır. Mineral açısından da zengindir.

Nar Suyunun Faydaları?

1. Hücre Yenileyici Polifenoller İçeriyor:

Tüm kırmızı renkli meyveler gibi nar suyu da çok güçlü bir antioksidandır. Üstelik yeşil çaydan üç kat daha fazla polifenol içerir. Bu etken madde, hücre yenileyici ve iltihap önleyici özelliği sayesinde nar suyunu hücreleri koruyan çok güçlü bir savaşçı haline getiriyor. Antioksidanlar aynı zamanda stres, beslenme bozuklukları ve hava kirliliği gibi olumsuz etkilere karşı vücudu temizliyor. 

2. Tek Başına C Vitamini Kaynağı:

Vücudunuzun günlük ihtiyacı olan C vitamininin %25’ini nar suyu içerek karşılayabilirsiniz. Bir su bardağı nar suyu ile hücrelerinizi B1, B2 vitaminlerinin yanı sıra potasyum ve demir ile besleyebilirsiniz. 

3. Kanseri Önlüyor:

Kanser hücrelerinin oluşum sürecini yavaşlatan etkisiyle nar suyu vücuda dost içeceklerden biri. Yapılan araştırmalar nar suyunun özellikle göğüs, kolon ve prostat kanserini önlediğini gösteriyor. Ancak kemoterapi uygulanan kişilerin olası ilaç etkileşimlerine karşı nar suyunu uzmanlara danışarak tüketmeleri gerekiyor. 

4. Hafızayı Güçlendiriyor:

Nar suyunun içerdiği antioksidanlar ve değerli bileşenler konsantrasyonu artırıyor ve hafızayı güçlendiriyor. Nar suyu, alzheimer hastalığını önleyen en lezzetli hafıza güçlendiricilerden biri. 

5. Yaşlanmaya Karşı Etkili:

Nar çekirdeğindeki B5 ve C vitaminleri cildi yıpranma etkilerine karşı koruyor. Cildinizde yeni hücre üretimini destekleyen nar suyu, yaşlanma belirtilerini azaltırken cildi güneş ışınlarına karşı da koruyor.

6. Egzersiz Yaparken Enerji Kaynağı:

Nar suyunu enerji veren diğer meyvelerle birlikte hazırlayarak egzersiz öncesi vücudunuza enerji depolayabilirsiniz. Gün içinde yorgunluk hissettiğiniz anlarda taze sıkılmış nar suyu içmek kan şekerinizi dengeleyecek, kendinizi çok daha enerjik hissetmenizi sağlayacaktır. 

7. Şeker Seviyesini Düzenliyor:

Nar, Orta Doğu ve Hindistan’da diyabet ilacı olarak kullanılıyor. Kan şekerini düşüren nar suyu aynı zamanda insülin direncini ve kan basıncını düzenliyor. Kolesterolü dengeleyici bileşenleri ile kalp ve damar sağlığını korumanıza yardımcı oluyor. 

8. Üreme Sistemini Güçlendiriyor:

Yoğun egzersiz yapmak, düzensiz beslenme, toksinlere maruz kalmak ve vücudun aktioksidan dengesinin bozulması oksidatif stres belirtilerine neden oluyor. Oksidatif stres ise erkeklerde sperm fonksiyonlarını bozuyor ve kadınlarda doğurganlık oranını düşürüyor. Nar suyunun stresi azaltan etkisi sperm yoğunluğunu artırıyor, yumurta ve embriyo koruyucu olarak üreme sisteminin sağlıklı işlemesini sağlıyor.

9. Kilo Kontrolüne Yardımcı Oluyor:

Nar iltihap koruyucu olarak bağırsaklar için de çok yararlı bir meyve. Bağırsak iltihaplarını azaltıyor ve lifli yapısıyla sindirimi kolaylaştırıyor. Narın 100 gramı sadece 82 kalori. Buna rağmen içerdiği liflerle doyma hissi veriyor ve bağırsak sağlığını koruyor. Sağlıklı kilo vermek isteyenlerin diyet listelerinde yer alan nar suyu, detoks ve arınma programlarının da vazgeçilmez içeceği.

10. Enfeksiyon Ve Virüslere Karşı Koruyor:

Nar suyunda bulunan C ve E vitaminleri bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve gribal enfeksiyonlara karşı vücudu koruyor. Antibakteriyel etkisiyle kış aylarında sık görülen soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıklarda virüslere karşı savaş açıyor.