Patates Kızartmasının Zararları

27.06.2022 / Yiyecek / İçecek / Sağlık

Soframızdan çoğu zaman eksik etmediğimiz patatesin bir çok faydasının yanında zararı da vardır. İşte onlar...

Patates Kızartmasının Zararları

Patates, toprak altındaki yumruları tüketilen bir bitki türüdür. Bol miktarda nişasta, ayrıca B ve C vitamini içerir. Ana vatanı ABD’dir ve ülkemizde en çok İç Anadolu Bölgesinde yetiştirilir.

Yüksek nişastalı gıdalarda bulunan akrilamid, ne kadar çok pişirilirse o kadar çok açığa çıkar. Bu nedenle patates kızartması , başta mide olmak üzere birçok kanser hastalığına yakalanma riskini artırır. Patates kızartması aynı zamanda damar sertliği ve tıkanıklığı gibi rahatsızlıklara neden olur.

Patates, kızgın yağda 120 derecenin üzerinde bir sıcaklıkta piştiği için, akrilamid denilen zararlı bir madde oluşuyor. Patates, işte o zaman gerçek anlamda bir zehre dönüşüyor.

Bu yüzden bu akrilamid maddesi içeren ürünlerin uzun süreli tüketilmemesi sağlık açısından büyük önem taşıyor. Tükettiğimiz bir çok gıda daakrilamid maddesi bulunmaktadır, fakat en fazla akrilamid maddesi patates kızartmasında ve patates cipsinde bulunmaktadır.

Patates Kızartmasının Zararları?

1-Vücudunuz Hızlı Bir Şekilde Yağlanır:

Patatesteki karbonhidrat oranı son derece yüksektir. Bu oran aslında doğası gereği kötü bir şey olmasa da onu kızartarak tüketmek bir şeyleri yolundan çıkarır. Kızarmış patates karmaşık rafine karbonhidrat (işlenmiş) içerir. 

2-Kalp Hastalığı Ve Tip 2 Diyabet Riski Artar:

Hidrojenlenmiş bol yağda kızaran patatesler kötü kolesterolün yükselmesine neden olur ve aynı zamanda kalp rahatsızlıkları riskini artırır. 

3-Kanser Riski Artabilir:

Bilimsel araştırmalar, patates kızartması gibi kızarmış yiyeceklerin kanser riskinizi artırabileceği söylüyor.

4-Böbrek Hastalığı Ve İnme Riskini Artırır:

Patates kızartması, bazı sağlık problemlerine neden olan tuzla doludur. Yüksek oranda tuza sahip olan yiyecekleri tüketmek yüksek tansiyon riskini artırır.

5-Erken Ölüm Riskini Artırır:

Obezite, kalp hastalığı, kanser, inme, tip 2 diyabet, böbrek hastalığı, sinir kaybı ve beyin fonksiyonu. Bunların hepsi günlük yaşamınızı büyük ölçüde etkileyebilecek olan önemli sağlık problemleri.