Perseid Meteor Yağmuru 2022

12.08.2022 / Bilim / Teknoloji / Genel

11-13 Ağustos tarihleri arasında gökyüzüne bakmayı unutmayın. Perseid Meteor Yağmuru her yıl olduğu gibi yine gökyüzünde!

Perseid Meteor Yağmuru 2022

Her yıl Ağustos ayında gökyüzü, geceleri Perseid meteor yağmuru dediğimiz, küçük kuyruklu yıldız kalıntılarıyla dolar. Swift-Tuttle kuyrukluyıldızının parçaları olan Parlak Perseidler, yılın en popüler meteor yağmurlarından biridir.

Çekirdeği yaklaşık 26 kilometre genişliğinde olan Swift-Tuttle Kuyruklu yıldızı, Dünya yörüngesinden tekrar tekrar geçtiği bilinen en büyük cisimdir. En son 1992'de Güneş etrafındaki dönüşü sırasında Dünya'nın yakınından geçen kuyruklu yıldız, bir sonraki ziyaretini 2126'da gerçekleştirecek. Ama bir dahaki ziyaretine kadar unutulmayacak; çünkü Dünya’nın her yıl kuyruklu yıldızın geride bıraktığı toz ve parçacıkların içinden geçmesiyle, Perseid Meteor Yağmuru adı verilen görsel şölen ortaya çıkmaktadır.

Meteor Yağmuru Nedir, Nasıl Olur?

Halk arasında, 'yıldız kayması' olarak da bilinen meteor yağmurları 1992 yılında Dünya'nın yakınlarından geçen Swift-Tuttle kuyruklu yıldızından arda kalan kalıntılardan oluşuyor. Meteor yağmuru, bir miktar meteorun gece gökyüzündeki bir noktadan ortaya çıkarak ışık yaydığı gözlemlenen göksel bir olay olarak biliniyor. Perseus Takımyıldızı bölgesinde gözlemlendiğinden Perseid gök taşı yağmuru adı verilmiştir.

Hava koşullarının uygun olduğu, şehre uzak noktalardan ve ışıksız bölgelerde, Perseid meteor yağmuru Türkiye'den de izlenebilecek.