Preslenmiş Çiçeklerle Hayvan Resimleri

19.06.2020 / Kültür / Sanat / Çevre

İngiliz sanatçı Helen Ahpornsiri, preslenmiş çiçekler ve yapraklardan oluşturduğu çizimleri ile botanik resme yepyeni bir anlam getiriyor.

Preslenmiş Çiçeklerle Hayvan Resimleri

Hassas kompozisyonları, kuşlardan böceklere, memelilerden deniz canlılarına kadar doğal dünyanın çeşitliliğini tasvir ediyor.

Gerçek çiçekler, saplar ve yapraklar kullanan sanatçı, malzemelerini sorumlu bir şekilde kendi bahçesinden ve yerel doğa noktalarından topluyor. Her bir botanik bileşeni, doğal formunu koruyacak şekilde özenle seçiyor ve konusunun doğal yaşam alanlarına karşılık gelmesini sağlıyor. Örneğin bir parçada, bir denizatını küçük kırmızı deniz yosunu parçalarından üretirken, bir diğerinde tamamen preslenmiş deniz yosunundan görkemli bir mavi balina oluşturuyor.

Ölmekte olan botaniklere yaşamda yeni bir yer kazandırmaya çalıştığını ifade eden Helen Ahpornsiri şunları söylüyor:

Çevremizdeki ekosisteme zarar vermekten kaçınmak için, özellikle fırtınalı denizlerden sonra, karayolları boyunca ve kaya havuzlarında gevşek deniz yosunu parçaları arıyorum. Yeni bir anlatı olarak düşünmeyi sevdiğim için de eğreltiotu ve yaygın kır çiçeği türlerini kullanmayı tercih ediyorum.

Resimlerini düzenlemeden önce her bir yaprak parçasını bir ila altı hafta boyunca baskılamak zorunda kalıyor. Düzleştirildiğinde, çiçekler ve yapraklar kağıt üzerinde düzenlemeye hazır hale geliyor. Her bir parçayı kesip, detaylı resimler oluşturmak için hassas bir şekilde konumlandıran sanatçının çalışmalarına yakından baktığınızda ne kadar inanılmaz ayrıntılı olduğunu görebiliyorsunuz.

helen ahpornsiri Real Pressed Flowers to Create Delicate Animal gallery

Ahpornsiri’nin çalışmalarından bazı kesitleri görmek için galerimizi ziyaret edebilir, bu kesitleri nasıl oluşturduğuna dair hazırladığı Youtube videosunu aşağıdan izleyebilir ya da daha fazlasını görmek için Instagram hesabını takip edebilirsiniz.