Sağlıklı Evlilik

22.11.2019 / Genel

Sağlıklı toplumun temelini sağlıklı aileler oluşturur. Sağlıklı aileler ise güçlerini uyumlu karı koca ilişkisinden alır.

Sağlıklı Evlilik

Hayatta hiçbir şey ansızın olmaz. Mutluluk da diğer isteklerimiz sonucu sarf ettiğimiz çapa ile gelir. Çiftlerin mutlu olma yolları ise sağlıklı iletişim kurabilmelerinden geçer.

Sağlıklı ailelerin temelini sağlıklı bir çift ilişkisi oluşturur. Sağlıklı çift ilişkilerinde uyum en üst düzeydedir. Çiftler birbirlerini her zaman anlayış ile karşılar ve her zaman ortak bir paydada buluşmayı bilirler.

Stres yüklü karı koca ilişkilerinde hem eşler hem varsa çocuklar hem de eşlerin aileleri bu durumdan ciddi şekilde etkilenebilir. Bu sebepten dolayı eşlerin birbirleri ile uyum içinde geçinmeleri, birbirlerini anlamaları ve birbirlerine duydukları sevgi-saygı hem kendi ilişkilerini kurtarır hem de çocuklarının ruh sağlıklarını olumlu yönde etkiler.

sağlıklı evlilikler

Hayatın her aşamasında bireyler zorluklarla karşılaşır. Bekârlık döneminde olduğu gibi evlilik döneminde de bireyleri bekleyen birçok zorluklar olacaktır. Zorluk yaşandığı anda hissedilen çaresizlik, gerginlik ya da öfke patlamaları ilişkileri olumsuz etkileyecektir. Bu durumlar zorluk derecesine göre değişse de verdiği sonuçlar hep aynıdır. Her zaman ilişkiye zarar veren davranışlar olarak kabul edilir.

Bknz: Evlilikleri Bitiren 10 Sebep

Bu gibi durumlarda eşlerin birbirlerini anlamaları, birbirlerine destek olmaları ve bu zorlukları beraber atlatma hissini birbirlerine aktarmaları çok önemlidir. Bu sayede çiftlerin birbirlerine duydukları güven hissi artacak ve ilişkileri daha sağlıklı bir boyut kazanacaktır.

Sağlıklı bir evliliğin olmazsa olmazlarını şöyle sıralayabiliriz

 • Eşlerin birbirlerine sadık olmaları gerekir.
 • Eşler birbirlerinin en iyi arkadaşı olmalıdır.
 • Eşler birbirlerine sevgi ve saygıda kusur etmemeliler.
 • Birbirlerinden değişmelerini beklememeliler.
 • Gelecek planlarını ortak yapmalılar.
 • Problemleri çözme odaklı olmalılar.
 • Birbirlerine karşı açık sözlü olmalılar.
 • Birbirlerini dinlemeli ve anlamalılar.
 • Bir taraf diğer tarafa baskı uygulamamalı. Eşitlik olmalı.
 • Birbirlerine her konuda destek olmalılar.
 • Maddi sorunlar yaşadıklarında kavga etmek yerine ortak çözüm bulmaya çalışmalılar.
 • Tartışmalar esnasında birbirlerini incitmemeliler.
 • Çocuk konusunda her zaman aynı fikirde olmalılar.
 • Birbirlerine karşı fiziksel şiddet uygulamamalılar.
 • Birbirlerine seslerini yükseltmemeliler.
 • Evliliklerde yük paylaşımı yapmalılar.
 • Birbirlerine şefkatli ve affedici olmalılar.

Yapılan araştırmalara göre sağlıklı bir evliliğe sahip bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlıkları bekâr olan bireylere göre daha güçlüdür. Ayrıca evli olan bireyler bekâr olan bireylere göre daha uzun yaşamaktadırlar.

Bknz: Evlenince Yapılacak 10 Şey

Yapılan araştırmalar sonucunda evliliklerinde sorun yaşayan bireylerin hem fiziksel hem de ruhsal sıkıntılar çektiği gözükmektedir. Sağlıklı evlilik yaşamayan çiftler, diğer bireylere göre daha çabuk hastalanabilirler.

evliliklerde yaşanan sorunlar

Evliliklerde Yaşanan Sorunlar

Her evlilikte mutlaka tartışma yaşanır. Tartışmaların olmadığı bir evlilik yoktur. Fakat kavgalar evliliklere zarar vermez. Çiftin evliliklerine zarar veren çatışma esnasında kurulan aşağılayıcı cümleler ve saldırı tavırları içerisinde olmaktır.

Evliliklerde yaşanan sorunların bir diğeri de iletişimsizliktir. Çiftler birbirleri ile iletişime geçmeyi tercih etmezse sorunlar her zaman büyür. Eşlerin birbirleri ile olan sorunlarını içlerine atmak yerine konuşarak çözmeleri evliliklerini kurtarır. Sessiz kalmak evliliklerin sonunu getirebilir.

Evlilik İlişkinizi Geliştirin

Evliliklerde ilişkinin büyümesi için eşlere büyük sorumluluk düşer. Eşler birbirleri ile uyum içerisinde yaşamak için bazı adımları atmalılar.

 • Her gün eşiniz ile geçireceğiniz vaktiniz olsun. Günün herhangi bir saatinde mutlaka baş başa kalın ve sohbet edin. Bu sohbet kısa bile olsa aranızdaki iletişimi arttıracaktır.
 • Eşler birbirlerini destekleyici olmalılar. Desteklemek için illaki bir iş ya da bir olayın içerisinde olmalarına gerek yok. Akşam oturup çay içerken eşinize söyleyeceğiniz olumlu cümleler, eşinizin size olan sevgisi arttıracaktır.
 • Aranızdaki aşkı siz bitirmeyin. Siz bitirirseniz karşı tarafta da zamanla kaybolur. Eşler birbirlerine her fırsatta sarılmalı, birbirlerini öpmeli ve yan yana olmalılar.

Hatalardan Uzak Durun

Eşlerin büyük hatası ilişkilerini başka ilişkiler ile kıyaslamaktır. Sakın bu hataya düşmeyin. Sizin dışarıdan çok güzel gördüğünüz ve kendiniz ile kıyasladığınız ilişkiler belki sizin ilişkinizden daha vahim durumda olabilir. Kendi ilişkinize odaklanın ve kendi ilişkinizdeki olumlu yönlere sarılın.

Evliliğin güzel gitmesi için çaba sarf etmekten bıkmayın. Eğer bir gün çaba sarf etmeyi bırakırsanız zamanla ilişkinizin gücü zayıflayacaktır. Evliliklerde aşkın bitmesi diye bir şey yoktur. Aşk bitti ve evlilik sona erdi demek aslında yanlış bir yaklaşımdır. Evliliği bitiren en temel sebep eşlerin birbirlerine iyi birer arkadaş olamamasıdır.

Her zaman her konuda aynı düşünmek zorunda değilsiniz. Bu gibi durumlarda fikir ve düşünceleri karşı tarafa zorla kabul ettirmek yanlış bir davranış olur. Eşler birbirleri ile ortak bir noktada buluşabilirler. Fikir ayrılıkları yaşadığınız konular üzerine günlerce konuşsanız bile ortak bir noktada buluşmalısınız. Gerekirse haftalarca aynı konuyu konuşun ama asla fikrinizi karşı tarafa diretmeyin. Ortak bir nokta bulun ve her iki tarafı da mutlu edin.

evliliklerde yarımlaşma

Evliliklerde Yardımlaşma

Eşler, sağlıklı bir gelecek kurabilmeleri için birbirlerine her konuda destek olmalıdır. Evlilik içerisinde yapılması gereken çok fazla iş vardır. Bu işleri bir kişiye yıkmak ya da adaletsiz bir şekilde dağıtmak ilişkileri zedeler.

Evliliklerde eşlerin her ikisi çalışıyorsa ev işlerinde de birbirlerine destek olmalılar. Bir eş çalışıyor ve diğeri evdeyse, ev işlerini bir kişinin yapmasını beklemek yine yanlış olur. Ev işi de tıpkı para kazanılan işler gibi yorucudur. Evde olan eş zaden ev işlerini yapar. Fakat yetiştiremediği noktada yardımcı olunmalıdır. Evde olan eş de, işten gelen eşin yorgun olacağını düşünerek ev işlerinin hepsini akşama bırakmamalıdır.

Evliliğin Temeli

Evliliklerin temelinde eşlerin birbirlerine karşı hissettikleri güzel duygular ve cinsellik vardır. Bu ikisinin sağlıklı ve düzenli bir şekilde devam etmesi evliliğin de sürdürülebilirliğini arttırır.

Bknz: Evlilikleri Kurtaran Adımlar