Silinen Numaraları Geri Getirme

29.04.2018 / Bilim / Teknoloji / Genel

Herhangi bir sebepten dolayı telefonunuzdaki rehberiniz silinebilir. Ya da istemeyerek de olsa bazı numaraları silebilirsiniz.

Silinen Numaraları Geri Getirme

Eğer bir Google hesabınız var ise ve senkronizasyon açık ise telefonunuzdan sildiğiniz için Google’da bulunan yedekleriniz de silinecektir. Bu durumda hemen telaşlanmayın.

Bilerek ya da bilmeyerek cihazınızdan bir numarayı sildiğiniz zaman bir daha o numaraya ulaşamayacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Peki, silinen numaralar nasıl geri getirilir? Google rehber geri getirme nasıl yapılır? Kaybolan numaralar nasıl geri getirilir?

Kullandığınız cihaz Android ise mutlaka bir Google hesabınızı bağlamışsınızdır. Bağlı olduğunuz Google hesabınız üzerinden numaraları geri getirebilirsiniz. İlk önce bilgisayarınızda tarayıcınızı açınız. Daha sonra Google hesabınızda oturum açmalısınız. Oturum açacağınız hesap telefonunuzda kullandığınız hesap olmalıdır. Hemen ardından aşağıdaki linke tıklayınız:

Google Rehber

silinen numaraları geri getirme

Karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecektir. Bu ekranda telefon rehberinizdeki kişileri görebilirsiniz. Eğer senkronizasyon kapalı ise sildiğiniz kişi hala bu listede olabilir. Ama senkronizasyon açık ise kişi buradaki listenizden de gitmiş olacaktır.

Bu durumda ise sol panelde bulunan “Daha Fazla” seçeneğine tıklayınız. Ardından “Değişiklikleri geri al” seçeneğine geliniz.

silinen numaraları geri getirme

Bu ekranda 30 gün öncesine kadar silinen tüm rehber bilgilerini geri getirebilirsiniz. Google Rehber değişikliklerinde son 30 günü kayıt altında tutmaktadır.

Fakat siz birkaç yıl önce sildiğiniz bir numarayı geri getirmek istiyorsanız o da mümkün. Google’ın bu eksiğini Facebook tamamlamış durumda. İlk önce buraya tıklayarak Facebook arşivinizi nasıl indireceğinize bir bakınız. Daha sonra bu arşiv üzerinden diğer işlemlerimizi yapmaya devam ediyoruz.

Ben arşivinizi indirdiğinizi varsayıyorum ve devam ediyorum. Benim bilgisayarıma arşiv klasörüm “facebook-gkhngrlyn” adı ile kaydoldu. Şimdi içerisinde yer alan “html” klasörünü açıyorum. Bu klasörün içerisinde yer alan “contact_info.htm” dosyasının üzerinde sağ tıklayın ve “Birlikte Aç” seçeneğinden herhangi bir tarayıcıyı seçiniz. Ben tarayıcı olacak Google Chrome kullanacağım.

Karşınıza Facebook profilinize benzer bir ekran gelecektir. Profil fotoğrafınızın hemen altında yer alan “İletişim Bilgileri” sekmesine geldiğiniz zaman tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu ekran size Facebook tarafından sunulan bilgileri vermektedir. 

silinen numaraları geri getirme