SMS ile Plakadan Kaza Sorgulama

10.03.2023 / Genel

5664 Uygulaması ile vatandaşların "araç hasar, araç detay, değişen parça" bilgilerine, kolayca ulaşabilmeleri hedeflenmiştir.

SMS ile Plakadan Kaza Sorgulama

Turkcell, Türk Telekom, Vodafone ile anlaşmalı olarak devreye alınmış olan SMS projesi ile kişiler mesaj atarak arabalarının hasar geçmişlerini, araç detay bilgilerini, eksper raporuna göre değişen parçalarını Turkcell, Türk Telekom, Vodafone "5664"e mesaj atarak sorgulayabilirler.

5664 SMS sorgulama hizmeti ücretlidir. 2023 yılına ait ücretlendirme, tüm operatörler için 46,00 TL’dir.

Hasar Geçmişi Nasıl Sorgulanır?

  • Telefonunuzdan SMS kısmını açın,
  • Turkcell, Türk Telekom ya da Vodafone kullanıcıları alıcı kısmına 5664 yazın,
  • Araç plakasını yazın ve gönderin.

Aracınızın plakası değişmiş olsa bile tüm sonuçlar eksiksiz olarak tarafınıza gönderilecektir.

ERP (Eksper Raporu) olan kazalarda değişen parçaları öğrenmek için PARCA yazıp boşluk bırakarak plakanızı yazın, boşluk bırakarak hasarın oluştuğu tarihi de (gg/aa/yyyy) yazıp sorgulama yapabilirsiniz.

Şaşi No ile Sorgulama

Şasi numarası ile değişen parçaları öğrenmek için PARCA yazıp boşluk bırakınız. S yazıp boşluk bıraktıktan sonra şasi no bilgisini yazıp bir boşluk daha bırakınız. Hasarın oluştuğu tarihi de (gg/aa/yyyy) yazdıktan sonra sorgulama yapabilirsiniz.

Araç Detay Bilgisi Sorgulama

Bu işlem için DETAY boşluk Plakayı yazın, Turkcell, Türk Telekom, Vodafone kullanıcıları 5664'e gönderebilirsiniz. Aracın markası modeli, plaka değişimi olup olmadığı, hangi illerde tescil kaydının olduğu, araç türü değişimi olup olmadığı, son sahiplik süresi, yürürlükte kaskosunun olup olmadığı, trafiğe çıkış tarihi, toplam kaskolu olduğu süre ve toplam kaskosuz olduğu süre bilgileri anında cebinize gelecektir.

Yine aynı şekilde DETAY yazıp boşluk bırakarak S yazıp bir boşluk daha bırakabilirsiniz. Şasi numarasını yazıp Turkcell, Türk Telekom, Vodafone kullanıcıları 5664'e göndererek de aynı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Değişen Parça Bilgisi Sorgulama

Eksper raporuna göre araçta değişen parça bilgileri sorgusu için PARCA yazıp boşluk bırakarak plakanızı yazın. Bir boşluk bırakarak hasarın oluştuğu tarihi (gg/aa/yyyy) de ekleyin. Turkcell, Türk Telekom, Vodafone kullanıcıları 5664'e gönderebilirsiniz. Aracın kazaya ait eksper raporunda yer alan parça bilgileri anında cebinize gelecektir.

Bu işlemi şaşi no ile yapmak istiyorsanız, PARCA yazıp boşluk bırakarak S yazın. Bir boşluk bırakarak şasi no bilgisini yazıp boşluk bırakarak hasarın oluştuğu tarihi de (gg/aa/yyyy) ekleyerek Turkcell, Türk Telekom, Vodafone kullanıcıları 5664'e gönderebilirsiniz.