Somon Balığının Faydaları?

08.07.2022 / Yiyecek / İçecek / Sağlık

Somon balığı ile birlikte ülkemizde kişi başına düşen balık tüketiminin 7 kg olduğunu biliyor muydunuz?

Somon Balığının Faydaları?

Somon balığı faydaları ve lezzeti ile her yaş grubunun en az haftada 1 kez keyifle tükettiği bir balık. Özellikle Omega 3 yağ asitlerini alabileceğimiz güçlü bir besin olması nedeniyle öne çıkan somon balığı, kalp sağlığından soğuk algınlığına kadar pek çok sağlık sorunu önleyici ve destekleyici bir etkiye sahip.

Farklı türleri ve farklı pişirme yöntemleri ile soframızı zenginleştiren somon balığı hakkında merak edilen bir çok konu mevcut. Fırında somon tarifleri, füme somon tarifleri, Norveç somonu, Karadeniz somonu gibi pek çok konuda bilgi sahibi olmak istediğimiz somon balığı hem sıcak hem de soğuk şekilde menülere dahil edebileceğimiz çok değerli bir balık.

Norveç balığı olarak bilinen somon balığı, mükemmel bir omega 3 kaynağıdır. Diğer balık türlerinden daha fazla oranda omega 3 yağ asitleri içerir. Soğuk sularda yaşayan bu tatlı su balığı, açık pembe renklidir ve tadı gerçekten lezzetlidir. Besin değeri ile birçok yiyeceğin yanı sıra diğer balık türlerine de fark atan somon balığı sağlıklı beslenme adına doğru bir tercihtir.

Somon balığı, B12 ve Omega-3 bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Vücut için pek çok faydası dokunan bu balık aynı zamanda; kalsiyum, demir ve magnezyum açısından da zengindir. Kas- kemik gelişimine fayda sağlayan ve metabolizmayı hızlandıran özelliği sayesinde sıklıkla tüketilen bir balık çeşididir. Somon balığı aynı zamanda hafızayı güçlendirici yapısı nedeniyle çocukların da tüketebileceği bir besindir.

Birçok besin değerine sahip somon balıklarının vücuda faydası da bir o kadar fazladır. Düzenli olarak tüketildiğinde, pankreas, kolon ağzı ve mide kanserlerinin önüne geçmektedir. Kolorektal kanser riskini de düşüren somon balığının düzenli olarak tüketilmesi önerilir. B12 vitamini açısından zengin özelliği sayesinde, hafızayı güçlendirmenin dışında sinir sisteminin çalışmasını da olumlu etkiler.

Besin değeri oldukça yüksek somon balıklarının tüketilmesi, sağlık açısından fazlasıyla faydalıdır. Yağlı balık türü olan somon balıklarının haftada en az iki kez tüketilmesi gerekir. Bu sağlıklı besinin tüketimi, vücudun gerekli vitamin ve minareleri almasına yardımcı olur. 

Yüksek kan basıncı değerini de düzenleyen somon balığı aynı şekilde kalp hastalığına yakalanma olasılığını da düşürür. Hamile kadınların da bebeğin gelişimi için somon balığı tükettiği görülmektedir. Depresyon gibi hastalıklar için de son derece önemli bu besin tüketildiğinde, beyindeki serotonin hormonunun da arttığı gözlemlenir. Somon balığı, Omega-3 sayesinde kişinin göz problemlerini ortadan kaldırmaktadır

Somon balığı, içerisinde bulunan özel yağ ve yüksek protein sayesinde, düzenli kullanımda vücuda çok büyük etkileri vardır. Somon balığının haftada bir kez tüketilmesi yeterlidir. Zengin besin kaynakları sayesinde çocukların gelişimini sağlayan somon balıkları her hafta tüketilmesi yeterlidir. Birçok kullanım yöntemiyle somon balıklarını tüketebilirsiniz. Diyet yapmak isteyenler de sağlıklı bir şekilde zayıflamak için her hafta düzenli somon balığı tüketmelidir. 

Biz sofralarımızı lezzetli somon balığı ile zenginleştirirken bu balığın sağlığımıza kattığı faydaları sizler için bu yazımızda topladık. İşte başlıyoruz!

Somon Balığının Faydaları:

1. Omega-3 Yağ Asitleri Açısından Zengin:

Somon, uzun zincirli omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA’nın en iyi kaynaklarından biridir.

100 gram somon 2.3 gram uzun zincirli omega-3 yağ asidi içerir. EPA ve DHA, iltihaplanmayı azaltmak, kan basıncını düşürmek, kanser riskini azaltmak ve atardamarlarınızı kaplayan hücrelerin işlevini iyileştirmek gibi çeşitli sağlık yararları ile kredilendirilmiştir

Ne kadar balık yemeniz gerektiğine gelince, haftada en az iki porsiyon somon tüketmek, omega-3 yağ asidi ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olabilir.

2. Büyük Protein Kaynağı:

Somon, yüksek kaliteli protein açısından zengindir. Omega-3 yağları gibi, protein de diyetinizden almanız gereken temel bir besindir. Son araştırmalar, optimal sağlık için her öğünün en az 20-30 gram yüksek kaliteli protein sağlaması gerektiğini bulmuştur. 100 gramlık bir somon porsiyonu 22-25 gram protein içerir.

3. Yüksek B Vitaminleri:

Somon mükemmel bir B vitamini kaynağıdır. Bu vitaminler, yediğiniz gıdayı enerjiye dönüştürmek, DNA oluşturmak ve onarmak ve kalp hastalığına yol açabilecek iltihabı azaltmak dahil olmak üzere vücudunuzdaki birçok önemli süreçte yer alır.

Araştırmalar, tüm B vitaminlerinin beyninizin ve sinir sisteminizin optimal işleyişini sürdürmek için birlikte çalıştığını göstermiştir.

4. İyi Potasyum Kaynağı:

Somon potasyumda oldukça yüksektir. Potasyum kan basıncınızı kontrol etmenize yardımcı olur. Ayrıca inme riskinizi de azaltır.

100 gram somon, kan basıncını kontrol etmeye ve aşırı sıvı tutulmasını önlemeye yardımcı olan günlük potasyum ihtiyacının %11-18’ini karşılar.

5. Selenyum Yüklü:

Selenyum toprakta ve bazı gıdalarda bulunan bir mineraldir.

Bir eser mineral olarak kabul edilir, yani vücudunuzun sadece küçük miktarlarda ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, diyetinizde yeterince selenyum almak önemlidir. 100 gram somon, selenyumun günlük ihtiyacının %59-67’sini sağlar.

6. Kalp Hastalığı Riskini Azaltabilir:

Düzenli olarak somon yemek, kalp hastalığına karşı korunmaya yardımcı olabilir. Bu, büyük ölçüde somonun kandaki omega-3’leri artırma yeteneğinden kaynaklanmaktadır. Birçok insanın kanında omega-3’lerle ilgili olarak çok fazla omega-6 yağ asidi bulunur.

Araştırmalar , bu iki yağ asidinin dengesi bozulduğunda kalp hastalığı riskinin arttığını gösteriyor.

Sağlıklı erkek ve kadınlar üzerinde yapılan dört haftalık bir çalışmada, haftada iki porsiyon somonu tüketmek, kandaki omega-3 düzeylerini %8-9 oranında artırmış ve omega-6 düzeylerini düşürmüştür.

Ayrıca, somon ve diğer yağlı balıkları tüketmenin, balık yağı takviyelerinden daha fazla trigliseritleri düşürdüğü ve omega-3 yağ düzeylerini yükselttiği bulunmuştur.

7. Kilo Kontrolüne Fayda Sağlayabilir:

Somonu sık sık tüketmek kilo vermenize ve onu uzak tutmanıza yardımcı olabilir. Diğer yüksek proteinli gıdalar gibi, iştahı kontrol eden ve tok hissetmenizi sağlayan hormonları düzenlemeye yardımcı olur.

Ayrıca somon gibi protein açısından zengin yiyecekleri yedikten sonra metabolizma hızınız diğer yiyeceklere göre daha fazla artar.

Araştırmalar, somon ve diğer yağlı balıklardaki omega-3 yağlarının kilo kaybını teşvik edebileceğini ve aşırı kilolu bireylerde göbek yağını azaltabileceğini düşündürmektedir.

8. Enflamasyonla Mücadeleye Yardımcı Olabilir:

Somon, iltihaplanmaya karşı güçlü bir silahtır.

Birçok uzman, inflamasyonun kalp hastalığı, diyabet ve kanser dahil olmak üzere çoğu kronik hastalığın temel nedeni olduğuna inanmaktadır. Birkaç çalışma, daha fazla somon yemenin, bu ve diğer hastalıklar için risk altındaki kişilerde iltihaplanma belirteçlerini azaltmaya yardımcı olduğunu bulmuştur.

9. Beyin Sağlığını Korur:

Giderek artan sayıda çalışma, diyetinize somonu dahil etmenin beyin fonksiyonlarını iyileştirebileceğini düşündürmektedir. Hem yağlı balık hem de balık yağının depresif semptomları azalttığı, hamilelik sırasında fetal beyin sağlığını koruduğu, kaygıyı azalttığı, yaşa bağlı hafıza kaybını yavaşlattığı ve bunama riskini azalttığı bulunmuştur.

65 yaş ve üstü kişiler üzerinde yapılan bir çalışmada, haftada en az iki kez yağlı balık tüketmek, haftada bir kereden daha az yağlı balık tüketmeye göre yaşa bağlı hafıza sorunlarında %13 daha yavaş bir düşüşle ilişkilendirildi.

Başka bir çalışmada, düzenli olarak yağlı balık tüketen normal beyin fonksiyonuna sahip kişilerin beyinlerinde daha fazla gri madde olduğu bulundu. Araştırmacılar, bunun daha sonraki yaşamlarında hafıza sorunları riskini azaltabileceğini kaydetti.