Toplu Taşıma Araçlarının Önemi

26.06.2022 / Seyahat / Çevre

Toplu taşıma araçları, trafikte araç sayısının azalmasını sağlayan ve motorları çevreci olarak kullanılan araçlardır.

Toplu Taşıma Araçlarının Önemi

Toplu ulaşımın tercih edilmesi ile trafikte- ki araç sayısı düşeceğinden, trafikte geçen zaman kayıpları azalacaktır. Bu durum hem trafik problemini azaltırken hem de önemli ekonomik tasarruflar oluşturacaktır.

Doğanın daha fazla kirletilmesini engellemek için egzoz dumanlarının zararını en aza indirmek için toplu taşıma araçları kullanılmalıdır. Toplu taşımanın maliyeti daha ucuzdur. Trafik sıkışıklığının engellenmesi için de toplu taşıma tercih edilmelidir. Araçların azlığı daha hızlı ulaşım imkanı sağlayacaktır.

İşe, okula, hatta sevdiklerimizle buluşmaya giderken bile yollarda harcadığımız zamandan haklı olarak yakınıyoruz. Özellikle de bir yere zamanında yetişememenin verdiği kaygıyı trafik nedeniyle sıkça hissediyoruz. Birçoğumuz sadece trafikten kurtulmak için küçük sahil kasabalarında yaşama hayalleri bile kuruyor. Trafik hayat kalitemizi sadece zamansal anlamda değil birçok farklı alanda da etkiliyor. Bu sorunlardan daha az etkilenmemizin yolu ise toplu taşıma araçlarını kullanmak. Gelin toplu taşımanın faydalarına birlikte bakalım.

Toplu Taşıma Araçlarının Kullanımının Önemi?

1. Toplu Taşıma Araçları Trafikte Uzun Saatler Geçirmemize Engel Olur:

Trafik sorunun en önemli nedenlerinden biri araç sayısının fazlalığı. Aynı istikamete gideceğimiz insanlarla ayrı ayrı özel araçlar kullanmak yerine tek bir toplu taşıma aracı kullanmak, trafikteki araç sayısını azaltacaktır. Bu da gideceğimiz yere daha hızlı ve kolay ulaşmamızı sağlayacaktır.

2. Gürültü Kirliliğini Önler:

Bazı tatil günlerinde ya da milli bayramlarda evimizde kalmayı tercih ettiğimizde dışardaki sessizliği fark ederiz. Kalabalık ve işlek caddelerin yanında duyamayacağımız bu sessizlik, şehirdeki araç sayısı azalınca aniden kulağımıza çalınır. İşte o zamanlar trafiğin yoğun olduğu vakitlerde ne denli bir gürültüye de maruz kaldığımızı anlarız. Araçlar sadece kapladıkları alanlarla hayatımızı etkilemez. Araçların çıkardığı korna ya da motor sesleri, araçların sayısı fazlalaştıkça bir gürültü kirliliği yaratır. Bu kirliliği en aza indirmenin yolu da araç sayısını azaltarak toplu taşıma kullanmaktır.

3. Toplu Taşıma Çevre Dostudur Toplu Taşıma Kullanmanın Önemi:

Günümüzde artık elektrikli araçlar üretilse de hala yaygın olarak atmosfere zehirli gazlar yayan araçlar kullanılıyor. Sadece bir aracın saldığı gaz miktarı bile karbon ayak izini çoğaltırken, trafikteki binlerce aracı düşünün. Toplu taşıma bunun önüne geçebilmeyi sağlıyor. Ayrıca birçok otobüsün otomobillere göre %80 oranında daha az gaz salınımı yaptığı biliniyor.

4. Halk Sağlı İçin Toplu Taşıma:

Otomobillerin etrafa yaydığı zehirli gazlar hem doğrudan solunum yoluyla hem de çevrede yarattığı etkilerle dolaylı olarak insanların ve tüm canlıların hayatına zarar veriyor. Yapılan bir araştırmaya göre solunum yolu hastalıklarının büyük bir kısmı trafiğe bağlı hava kirlenmesiyle doğrudan alakalı. Kişisel araçlarımız yerine toplu taşımayı kullanmak araç sayısını azaltacağından, gaz salınımını da azaltıyor. Böylelikle hem kendimiz için hem de başka canlılar için zarar görme ihtimalini en aza indiriyor. Ayrıca her sokaktan ya da caddeden toplu taşıma geçmediği için, duraklara yapacağımız yürüyüşler de sağlımız için yapmamız gereken egzersizlerden biri haline geliyor.

5. Güvenli Bir Yolculuğu Sağlar:

Yapılan araştırmalar kazaların çoğunun kişisel araçlarla olduğunu ortaya koyuyor. Bu da bir tesadüf değil. Toplu taşıma araçları planlı bir yol haritası çizdikleri için kaza ihtimalini aza indiriyor. Aynı zamanda toplu taşımalarda sürücünün ve yolcuların emniyeti daha kolay sağlanıyor, denetlenebiliyor.

Toplu Taşıma Araçlarını Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz:

Toplu taşıma araçlarında uyulması gereken kurallar şu şekildedir:

  • Araçlarda telefonla konuşmamak gerekir.
  • Sürücülerle konuşmamak gerekir.
  • Yüksek sesle konuşmamak gerekir.
  • Kişisel temizliğe dikkat etmek gerekir.
  • Büyüklere, hasta, yaşlı, kadın, çocuk ve gebelere yer açmak yer vermek gerekir