Turizm Kültürü ve Rehberlerin Etkisi

08.02.2021 / Genel

Turizmin kalitesini artıran etmenlerden biri olan rehberler ve rehberlik, turizm kültürüne doğrudan fayda sağlamaktadır.

Turizm Kültürü ve Rehberlerin Etkisi

Farklı ülkeler, kültürler ve medeniyet tarihleri birçok turist için yeni bir maceraya atıldıkları apayrı dünyaları ifade eder. Burayı bir tur rehberi eşliğinde tanımak ve gezmek büyük bir keyif olmakla birlikte ayrıca kişisel gelişiminin de bir parçasıdır.

Özellikle kültür turizmi için bölgesel, yöresel ve tarihi tanıtımlar yapılırken rehber daha da öne çıkmaktadır. Ne kadar zengin bir kültüre sahip olunursa olunsun, turistlerin alacağı rehberlerin onlara sunduğu kadar olacaktır. Dolayısıyla kültürel zenginliğin yansıması rehberlerdir.

Turistlerin güvenliği ve memnuniyeti açısından rehber seçimi çok önemlidir. Rehberin, seyahati iyi bir şekilde organize etmesi ve turistleri doğru bir şekilde bilgilendirmesi gereklidir. Bu sayede kişisel olarak rehberin başarısı, genel ve dolaylı olarak yerel turizme de katkı sağlayacak ve mikro tüketiciler makro çevrelerine de dönüt sağlayacaktır.

İyi bir rehberin asıl amacı kısa vadede finansal kâr elde etmek değil, kendi kariyerinde ilerlerken turizme de katkı sağlamak ve bunu sürdürülebilir hale getirmektir.

 turist rehberinin özellikleri ve turizme etkisi