Yeni Salgın: Eris

23.08.2023 / Sağlık / Genel

Covid-19’un en yeni varyantı olan EG.5 yani diğer adıyla Eris, Amerika ve İngiltere başta olmak üzere 51 ülkeye yayıldı bile.

Yeni Salgın: Eris

İngiltere'de, Covid-19'un Omicron varyantının alt türevi olan Eris'in (EG.5) ülke genelinde yayıldığı duyuruldu. Yeni varyant, ülkede her 7 vakadan birini oluşturuyordurumda.

Pandemi birçok kişi tarafından geçmişte kalan bir anı gibi görünse de koronavirüs, virüsün son mutasyona uğramış türleri nedeniyle artan yeni vakalarla yayılmaya devam ediyor.

Covid-19'un sene başında EG.5 adı ile tanımlanan yeni alt varyantı, Avrupa'da artış gösteriyor.

Vakalar küresel olarak artarken EG.5, Dünya Sağlık Örgütü tarafından bu ay "izlenmesi gereken varyant" listesine alındı.

Henüz Türkiye’de görülmeyen Eris nedeniyle Amerika’da bazı okullarda maske zorunluluğu bile getirildi.

Bazı bilim adamları yeni varyant EG.5’in korona virüs den daha tehlikeli olduğunu diler getirdi.

Yeni Varyant EG.5 (Eris) Nedir?

  • EG.5, Covid-19'un Omicron varyantının bir alt türü ve dünya çapında dolaşımda olan diğer varyantlarla yakından ilişkili.
  • Virüsün mutasyona uğramış bir versiyonu olarak biliniyor.
  • Haziran ayı sonunda Covid-19 vakalarının yüzde 7.6'sını oluştururken, temmuz sonunda küresel olarak yaygınlığı yüzde 17.4'e yükseldi.
  • DSÖ, geçen hafta EG.5 (Eris) varyantına ilişkin yeni bir rapor yayımladı.
  • Rapora göre, önceden "gözlem altındaki varyant" olarak tanımlanan ve statüsü "izlenmesi gereken varyant" olarak belirtilen Eris'in yaygınlığında istikrarlı bir artış olurken, 7 Ağustos itibarıyla 51 ülkeden 7 binin üzerinde numune paylaşıldı.
  • Mevcut kanıtlara dayanarak Eris'in oluşturduğu halk sağlığı riski, diğer mevcut Covid-19 varyantlarının riskine benzer şekilde "küresel düzeyde düşük" olarak değerlendirildi.
  • Eris'in, özelliklerine bağlı olarak küresel olarak yayılabileceği ve vakalarda artışa neden olabileceği kaydedildi.
  • DSÖ'ye göre bu türün halk sağlığı riski, önceki dolaşımdaki varyantlara yakınlığı nedeniyle daha düşük.

Dünya Sağlık Örgütü'nün Mayıs ayından itibaren takibe aldığı ERİS varyantıyla ilgili son bilgileri Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sıla Akhan NTV yayınında şu sözler ile anlattı.

Corona virüs aslında hayatımızdan bayağı azalmıştı. Aslında virüs yok olmadı devam ediyor. Hep değişebileceğini aklımızda tutmamız gerekiyor. Solunum yolu enfeksiyonların içerisinde birçok etkenin içerisinde yüzde 4'ten yüzde 7'lere çıkınca bir artış olduğunu fark edilmiş. Dünya Sağlık örgütü de ERİS varyantını takibe almış durumdaydı Mayıs ayından beri. Bu artışların 5'te 1'inin yeni varyantla olduğunu saptamışlar. Aslında şu anda çok daha farklı seyrettiğine dair bir şey yok. Üst solunum yolu enfeksiyonları diğer etkenlerle birlikte. Uzun sürüyor. Bu tip şeyler hep yaşanıyor. Covid-19'un da değişip nereye gideceğini görmemiz gerekiyor.

Ayrıca Bakınız