Apple O Uygulamayı Kaldırdı

13.11.2019 / Bilim / Teknoloji / Genel

Apple, sosyal medya platformu Instagram için takipçi ve beğeni kontrolü sağlayan üçüncü taraf uygulamasını mağazasından kaldırdı.

Apple O Uygulamayı Kaldırdı

Instagram, Like Patrol adlı uygulamanın ihtarname göndermişti. Bu ihtarnamenin ardından Apple, Like Patrol uygulamasını mağazasından kaldırdı.

Instagram, uygulama içerisindeki Takip sekmesini kaldırdıktan sonra beğeni sayıları ile ilgili de güncellemelere devam ettiğini duyurdu. Bu güncellemelerin haricinde takipçi ve beğeni uygulamaları ile de yakından ilgilenen Instagram, Like Patrol geliştiricilerine ihtarname göndermişti.

Instagram, takip edilen kişilerin beğendiği gönderilere ya da yapılan yorumlara erişim izni veren uygulamalara izin vermiyor. Zamanla bu tarz uygulamaların tamamını kaldırmayı planlayan Instagram, kişisel verilerin korunması ile ilgili adımları atmaya başlamış durumda.

Bu gelişmenin ardından konuya ilişkin CNET’e konuşan Like Patrol’un geliştiricisi Sergio Luis Quintero, yaptıkları uygulamanın Apple politikalarına aykırı olmadığına inandıklarını söyledi. Ayrıca herhangi bir politika ihlali olsaydı Instagram’ın Like Patrol uygulamasını 2011’den bu yana yasaklaması gerektiğini de belirtti. Konuyla ilgili ilerleyen günlerde bu karara itiraz edeceklerini söyledi.