Apple'ın Dijital Köleleri

20.05.2021 / Bilim / Teknoloji / Genel

Telegram'ın kurucularından Pavel Durov, Apple kullanıcılarının “Apple’ın dijital köleleri” olduğunu belirtilen bir açıklama yaptı.

Apple'ın Dijital Köleleri

Online mesajlaşma platformları yeni bir olay ile karşı karşıya geldi. IPhone kullanıcılarına sert sözler söyleyen Durov, Apple'ı insanları köleleştirmekle suçladı.

Telegram'ın kurucularından olan ve VK platformunun kurucusu ve eski CEO'su Pavel Durov, iPhone kullanıcılarını hedef alarak bu cihazları kullananların Çin gözlem servislerinin radarında olduğunu ve Apple'ın dijital köleleri haline geldiklerini belirtti. Bu açıklamaları herkese açık Telegram kanalından yapan Durov, aynı zamanda iddialarını destekleyen raporları da oradan takipçileri ile paylaştı.

Apple hakkında sert iddialarda ve açıklamalarda bulunan Durov, Apple'ın iddia ettiği kadar iyi telefonlar üretmediğini de belirtti. Pavel Durov’un açıklamaları şöyle:

Apple, iş modelini gerçekleştirme konusunda çok hırslı. Bu iş modeli aşırı pahalı, eskimiş donanımları satıp üstüne kullanıcıları âdeta ekosistemin içinde hapis bırakıyor. iOS uygulamamızı test etmek için her iPhone kullandığımda kendimi orta çağdaymışım gibi hissediyorum. iPhone'un 60Hz ekranları modern Android cihazların çok daha akıcı animasyonlar sunan 120Hz ekranları ile kesinlikle rekabet edemez. Ayrıca sadece Apple'ın kendi mağazasında olmasına izin verdiği uygulamaları kullanabiliyor ve datanızı yedeklemek için sadece Apple'ın iCloud sistemini kullanabiliyorsunuz."

İddialara göre, Apple bir süredir Çin hükümetinin radarı altındaydı. Çin hükümetinin kurallarına uymamaya çalışan Apple hakkında, üretim için Çin'deki Uygur Türklerinin zorla çalıştırıldığı fabrikaları kullanması hakkında şikâyet vardı. Apple bütün bu Çin hükümetinin güvenliğini tehlikeye atması ve işçi köle kullanımı iddialarını reddetti.