Bebek Formülü

20.01.2022 / Sağlık / Genel

12 aylıktan küçük bebekler için hazırlanan bebek formülü, genellikle biberon ile tüketilmekte olup ve sıvı ya da toz şeklinde satılır.

Bebek Formülü

Üreticilere göre bebek formülü bileşimi, yaklaşık 1 – 3 ay içinde bir anne sütüne dayanacak şekilde tasarlanmaktadır.  Ayrıca bu ürünlerin besin içeriğinde önemli farklılıklar yer almaktadır. En yaygın olarak kullanılan bebek formülleri aşağıdaki bileşenleri içerenlerdir.

  • Bir protein kaynağı olarak saflaştırılmış inek sütü, peynir altı suyu ve kazein
  • Bir yağ kaynağı olarak bitkisel yağların bir karışımı
  • Bir karbonhidrat kaynağı olarak laktoz, bir vitamin-mineral karışımı

Ek olarak, inek sütü yerine protein kaynağı olarak soya fasulyesi, ayrıca diğer proteinlere alerjisi olan bebekler için amino asitlerine hidrolize edilmiş proteinler kullanılmaktadır.

2001 Dünya Sağlık Örgütü (WHO) raporu, yürürlükteki Codex Alimentarius standartlarına uygun olarak hazırlanmış bebek formülünün güvenli bir tamamlayıcı gıda ve uygun bir anne sütü ikamesi olduğunu belirtti. 2003 yılında WHO ve UNICEF Küresel Bebek ve Genç Çocuk Besleme Stratejisi'ni yayınladılar. Bu stratejiye göre küçük çocuklar için işlenmiş gıda ürünleri satıldığında veya dağıtıldığında, Codex Alimentarius Komisyonu tarafından önerilen geçerli standartları karşılamalıdır.

Türleri

Bebek formülleri toz, sıvı konsantre ve yemeye hazır formlarda hazırlanır. Kişiler aldıkları bu hazır gıdaları bir fincan ya da biberon ile bebeklerine tükettirebilirler.

Bebek formülleri çeşitli tiplerde gelir:

  • İnek sütü formülü en yaygın kullanılan tiptir. Süt, anne sütüne benzer şekilde değiştirilmiştir.
  • Soya proteini bazlı formüller, inek sütü veya laktoza alerjisi olan bebeklerde sıklıkla kullanılır. Soya bazlı formüller, ebeveynin hayvan proteinlerini çocuğun diyetinden çıkarmayı istemesi durumunda da yararlı olabilir.
  • Protein hidrolizat formülleri, inek sütü ve soya bazlı formüllerdekinden daha küçük boyutlara ayrılmış protein içerir. Protein hidrolizat formülleri, inek sütü veya soya bazlı formülleri tolere etmeyen bebekler içindir.
  • Özelleştirilmiş formüller, prematüre bebeklerde ve spesifik tıbbi durumları olanlarda da mevcuttur.

Üreticiler ve sağlık yetkilileri, nihai ürün konsantrasyonunu elde etmek için tozları veya konsantreleri doğru olarak ölçmenin çok önemli olduğunu tavsiye eder. Aksi halde çocuk yetersiz beslenecektir. Bebek formülü ile temas eden tüm ekipmanların her kullanımdan önce temizlenmesi ve sterilize edilmesi tavsiye edilir. Önceden hazırlanmış herhangi bir bebek maması için uygun soğutma şarttır.

Gelişmekte olan ülkelerde sık sık yanlış hazırlanmış formüller malnütrisyon, ishal ve zatürre gibi hastalıklara bağlı yüksek bebek ölümlerine yol açmaktadır. Bu temiz su eksikliğinden, steril şartların olmayışından, soğutma yetersizliğinden, okuma yazma yetersizliğinden, yoksulluktan (daha uzun sürmesi için formül seyreltme), formül dağıtıcıları tarafından ve annelerin eğitimsizliğinden kaynaklanmaktadır.

Besin İçeriği

Anne sütünün yanında bebek maması, tıp toplumunun bir yaşından küçük bebekler için (inek sütü, keçi sütü veya takip formülü yerine) beslenmeyi kabul ettiği tek diğer süt ürünüdür. Anne sütü ya da formüle ek olarak katı gıda ile takviye, sütten kesme sırasında başlar. Çoğu bebek, ilk dişlerinin ortaya çıktığı zaman, genellikle altı ay civarında, yaklaşık olarak tamamlanmaya başlar.

İnek sütü hemen hemen tüm bebek mamasının temelini oluştursa da, yüksek inek sütü ve düşük peynir altı suyu içeriği nedeniyle bebekler için uygun olmayan inek sütü uygun değildir ve tedavi edilmemiş inek sütü 12 aylıktan önce önerilmemektedir. Bebek bağırsağı, insan dışı sütü sindirmek için uygun şekilde donatılmamıştır ve bu genellikle ishal, bağırsak kanaması ve malnütrisyon ile sonuçlanabilir. Bebeğin sindirim sistemi üzerindeki olumsuz etkiyi azaltmak için formülde kullanılan inek sütü, bebek formülü haline getirilmek üzere işleme tabi tutulur.

Bu işlemler, proteinin daha kolay sindirilebilir hale getirilmesi ve peynir altı suyu protein dengesini insan sütüne daha yakın bir değere gelmesini sağlar. Ayrıca bazı temel bileşenlerin ilavesiyle süt yağının bitkisel veya deniz kaynaklı yağlar ile kısmen veya tamamen değiştirilmesi, süt ürünlerinin kısmi veya tamamen yenilenmesi için gerekli adımları içerir.