Bursa Gölyazı

2.07.2018 / Fotoğraf: Gökhan GÜRLEYEN / Seyahat / Eğlence

Bursa’da yer alan Gölyazı, İstanbul’a yakın olmasından dolayı İstanbulluların günlük ziyaret edebilecekleri rotalar arasında yer alıyor.

Bursa Gölyazı

Yaz mevsimi ile birlikte günlük tur arayışları artıyor. Günlük ziyaret edilebilecek yerler arasında Gölyazı ise öne çıkan yerlerden bir tanesi. Bursa’ya bağlı Gölyazı’nın İstanbul’a yakın olması nedeniyle, hafta sonları İstanbulluların yoğun ilgisine uğruyor.

Osman Gazi Köprüsü’nün açılması ile İstanbul’a biraz daha yakınlaşan Gölyazı, Bursa’ya ulaşım için kullanılan feribot fiyatlarının da düşmesine vesile oldu. Fiyatların düşmesi ile İstanbullular Bursa’yı hafta sonu günü birlik tur seçenekleri arasında öne almış durumda. Bursa denilince akla ilk gelen yerlerden birisi de Türkiye’nin saklı güzelliklerinden bir tanesi olan Gölyazı’dır.

Bursa Gölyazı

Bursa’nın Nilüfer ilçesinde yer alan Gölyazı Köyü ilginç doğal yapısı ile turistleri kendisine hayran bırakıyor. Efsanelere konu olan Apollonia’nın merkezi olarak bilinen Ulubat Gölü kenarındaki bu küçük yarımada 250 yıllık rum evleri, 700 yılı aşkın ağlayan çınarı, eşsiz coğrafi yapısı ve kuş cenneti olma özelliği ile Gölyazı, haftasonu yeni yer keşfetmek isteyenler için biçilmiş kaftan.

Gölyazı’nın tamamı bugün birinci derece sit alanı. 2006 yılından beri de Tarihi Kentler Birliği’ne üye. Eğer bir fotoğraf tutkunuysanız burası tam da size göre bir yer.

Eski adı ile Apolyont olan Gölyazı, kuşlar için de önemli bir adres. Yavrulama döneminde Manyas Gölü’nde konaklayan göçmen kuşlar, balık bolluğu nedeniyle beslenmek için Ulubat Gölü’ne geliyor. Bu açıdan burası da bir göçmen kuş cenneti. Köyde her yıl leylek şenlikleri yapılıyor. Hemen hemen her yükseklikte, her direğin tepesinde leylek yuvası görebilirsiniz.

Gölyazı halkı balıkçılık ile geçimlerini sağlıyor olsa da ben gözlemelerine bayıldım. Özellikle Patatesli-kaşarlı aldığım gözleme harikaydı. Tek bir gözleme ile doyabilirsiniz. Bursa Gölyazı'ya gittiğiniz zaman hoşgörülü insanlar ile karşılaşacaksınız.

Küçük bir köy olan Gölyazı’yı gezmek için bir gününüzü ayırmanız yeterlidir. Gölyazı girişinde sizi 730 yıllık koca bir çınar karşılıyor. Emin olun bu çınarı görmemek gibi bir durumunuz olmayacak. Dilerseniz küçük ama sevimli  Gölyazı'yı tekne turu ile gezebilirsiniz. Tekne ile göle açılarak Gölyazı'yı gölden izleyebilirsiniz.

Bursa Gölyazı

Gelelim Gölyazı’nın devasa çınarının hikayesine. Burası yıllar boyunca Türkler ile Rumların beraber yaşadığı bir Rum köyü imiş. Ancak Kurtuluş Savaşı sonrasında yaşanan mübadele ile buradaki Rumlar Selanik’e gitmek zorunda kalırlar. O zamanlar birbirlerine deli gibi aşık olan Mehmet ile Eleni ayrılmak zorunda kalır. Mehmet sevgilisinin peşinden gider ama Eleni’nin abisi biz artık düşanız gelme der. Mehmet ısrar edince abisi onu hançer darbeleri yaralar. Mehmet son bir güç ile Eleni ile her zaman gizlice buluştukları çınar ağacına gider. Bu durumu öğrenen Eleni de ailesinin yanından kaçıp çınara geldiğinde Mehmet’in öldüğünü görünce sevgilisinin yanında intihar eder. Efsane bu ya, çınar da o günden bugüne ağlar.

Bursa Gölyazı ile ilgili fotoğraf galerisi için burayı tıklayınız.

Bursa Cumalıkızık ile ilgili yazımı okumak için burayı tıklayınız.