Fotoğraf Makinesi Türleri

01.08.2022 / Eğitim / Genel

Fotoğraf makinesi, özünde fotoğrafın icadından beri teknik gelişmeler haricinde hemen hemen hiç değişiklik geçirmemiştir.

Fotoğraf Makinesi Türleri

En basit şekliyle fotoğraf makinesinin parçalarını sayacak olursak bir gövde (karanlık kutu), objektif, diafram, enstantane, netleme sistemi, bakaç ve deklanşörden oluştuğu görülmektedir. Gelişen teknoloji sonrasında fotoğraf makinesi üzerindeki objektiften ya da gövdeden kumanda edilen diafram – enstantane ve iso ayarları gövdenin arka yüzeyindeki LCD ekrana bakılarak yanına yerleştirilmiş tuşlara basılarak yapılabilmekte; renk ısı derecesi de ayarlanabilmektedir.

Dahası tek objektifli refleks fotoğraf makineleri (SLR) içerisinde yer alan film yerini dijital sensöre bırakmıştır. Ayrıca günümüzde fotoğraf makinelerinin aynalı sistemli kameralardan aynasız ve sarsıntı önleyicili; sadece durağan görüntüleri kaydetmeyen aynı zamanda da hareketli görüntüleri de kaydedip anlık olarak bluetooth vb teknolojiler yardımıyla paylaşabilen bir yapıya evrildiği görülmektedir.

Fotoğraf teknolojisi üreten şirketlerin her geçen gün daha hafif daha kolay kullanıma ve daha hızlı erişime sahip teknolojiler üzerine yoğunlaştığı da bilinmektedir. Görece ağır – hantal aynalı reflex fotoğraf makinelerinin tıpkı film üretiminin sonlandığı gibi sona yaklaşıp yaklaşmadığı; yeni teknolojilerin hangi yönde seyredeceği merak uyandırmaktadır.

Fotoğraf makinelerini şu dört grupta inceleyeceğiz:

  • Kompakt fotoğraf makineleri
  • DSLR fotoğraf makineleri
  • Aynasız sistemler
  • Palaroid Fotoğraf Makinesi

Kompakt Fotoğraf Makinesi

Boyutları neticesiyle günümüzde en çok tercih edilen fotoğraf makinesi çeşitleri arasında yer alan kompakt fotoğraf makineleri, sensör boyutu daha küçük olan ve objektifi değişmeyen makinelerdir. Profesyonel kullanımlardan ziyade bireysel kullanımlarda daha başarılı sonuçlar verecek olan kompakt fotoğraf makinesi, çantanızda kolaylıkla taşıyabileceğiniz ergonomikliktedir. Kompakt makinelerin kullanım amaçları daha çok pratikliktir. Bu yüzden genelde sık sık seyahat edenler tarafından tercih edilmektedir.

DSLR Fotoğraf Makinesi

Pek çok fotoğrafseverin ve bu işle profesyonel olarak da ilgilenmek isteyenlerin tercihi olan DSLR fotoğraf makinelerinin adı, Digital Single Lens Reflex sözcüklerinden gelmektedir.  Bu fotoğraf makinelerinin en önemli özellikleri, lenslerinin değişebilir olmasıdır. Bu da size duruma, alana ve olaya göre lens değişikliği yapabilme olanağı tanır.

DSLR makineler ayrıca tüm ayarları sizin yapabilmenize olanak sağlar. Böylece nasıl bir fotoğraf elde etmek istiyorsanız buna göre ayarlama yapabiliyorsunuz. Boyut olarak diğer cihazlara göre daha büyük olan DSLR fotoğraf makinelerini taşımak için muhakkak bir fotoğraf makinesi çantası kullanılmalıdır. Su geçirmez özellikteki çantalar, her hava koşulunda makinenizi güvenle muhafaza edebilmeniz açısından önemlidir.

Aynasız Fotoğraf Makinesi

Aynasız fotoğraf makineleri; ayna mekanizması ve pentaprizmanın olmadığı, LCD ekran veya dijital vizörden çekim yapabileceğiniz fotoğraf makinesi çeşitleri arasında yer almaktadır. DSLR kalitesinde çekim yapabilmek istiyor ancak sürekli yanınızda büyük cihazlar taşımak istemiyorsanız o zaman aynasız fotoğraf makineleri sizler için doğru seçim olacaktır.

Kompakt ve hafif bir tasarıma sahip olan bu makinelerin lensleri de değiştirilebilir özelliktedir. Eğer alan ve ergonomiklik sizler için çok önemliyse, uzun geziler yapıyor ve yanınızda hafif bir makine istiyor ancak bir yandan da profesyonel kalitesinde çekimler yapabilin arzusundaysanız o halde aynasız fotoğraf makineleri sizler için doğru seçim olacaktır.

Palaroid Fotoğraf Makinesi

Palaroid fotoğraf makineleri aslında birer kompakt fotoğraf makineleridir. Bu fotoğraf makinelerini diğer kompakt makinelerden ayıran en önemli özelliği, geleneksel baskılı fotoğrafları yeni teknolojiyle buluşturuyor olmaları.

Bu makinelerle çektiğiniz fotoğrafları saniyeler içinde baskılı fotoğraflara dönüştürebilirsiniz. Kolay taşınabilir mini tasarımları sayesinde de çantanızda kolayca taşıyabileceğiniz palaroid fotoğraf makinelerinin önyüzünde ayrıca selfie aynası bulunmaktadır. Bu sayede kolayca selfie çekebilir ve hızlıca baskılı hale getirebilirsiniz.