Google Bard Nedir?

28.07.2023 / Bilim / Teknoloji / Genel

OpenAI ChatGPT'nin başarısının ardından Google, kendi yapay zeka sohbet robotu Bard'ı piyasaya sürdü.

Google Bard Nedir?

Bard, Google'ın deneysel, sohbete dayalı, AI sohbet hizmetidir. ChatGPT'ye benzer şekilde çalışması amaçlanmıştır. En büyük fark, Google'ın hizmetinin bilgilerini web'den almasıdır.

Google Bard ne zaman duyuruldu?

Bard, 6 Şubat'ta Google ve Alphabet CEO'su Sundar Pichai'den yapılan açıklamada duyuruldu. Bard tamamen yeni bir konsept olmasına rağmen, başlatılan AI sohbet hizmeti, Google'ın iki yıl önce piyasaya sürülen Diyalog Uygulamaları için Dil Modeli (LaMDA) tarafından destekleniyordu.

Google Bard nasıl çalışır?

Google Bard artık Google I/O 2023'te tanıtılan Google'ın kendi ve en gelişmiş büyük dil modeli (LLM) PaLM 2 tarafından desteklenmektedir.

Nisan 2022'de piyasaya sürülen PaLM'nin daha gelişmiş bir versiyonu olan PaLM 2, Bard'ın çok daha verimli olmasını ve daha yüksek bir seviyede performans göstermesini sağlayacak.

Google I/O 2023'te duyurulan her büyük yapay zekâ özelliği

Bard'ın ilk sürümü, daha az bilgi işlem gücü gerektirdiği ve daha fazla kullanıcıya ölçeklendirilebildiği için LaMDA'nın hafif bir model sürümünü kullanıyordu.

LaMDA, Google'ın 2017'de icat ettiği ve açık kaynaklı sinir ağı mimarisi olan Transformer üzerine inşa edildi. Google'a göre ilginç bir şekilde, ChatGPT'nin üzerinde çalıştığı dil modeli olan GPT-3 de Transformer üzerine inşa edildi.

Google'ın kendi LLM'leri olan LaMDA ve PaLM 2'yi kullanma kararı, Google'ın cesur bir kararıydı çünkü ChatGPT ve Bing Chat dâhil olmak üzere şu anda en popüler AI sohbet robotlarından bazıları GPT serisindeki bir dil modelini kullanıyor.

Google Bard'a kimlerin erişimi var?

Google I/O'da teknoloji devi, Bard için artık bir bekleme listesi olmayacağını, yani listenin genel halka açık olacağını duyurdu.

Google, daha fazla kişiye yardımcı olmak için yapay zeka sel tahmini teknolojisini yükseltiyor

Google Bard'ın önceki bekleme listesi 21 Mart 2023'te açıldı ve teknoloji devi, ABD ve Birleşik Krallık'ta sınırlı sayıda kullanıcıya sürekli olarak erişim izni verdi.

Bard hangi dillerde mevcuttur?

Google I/O'da Google, Bard'ın Japonca ve Korece'yi destekleyeceğini ve yakında 40 dili daha destekleme yolunda olduğunu duyurdu.

Google, cevaplarına resimler ekler mi?

Evet, Mayıs ayı sonlarında Bard, yanıtlarına resimler ekleyecek şekilde güncellendi. Resimler Google'dan alınır ve bir fotoğraf ekleyerek daha iyi yanıtlanabilecek bir soru sorduğunuzda gösterilir.

Google Bard ile ilgili tartışma nedir?

Google'dan Bard, James Webb Uzay Teleskobu (JWST) hakkında yanlış bilgiler veren bir Bard demosu ile zorlu bir lansman yaptı.

Lansman sırasında Google, AI sohbet hizmetinin bir demosunu tweetledi. Tweetde "James Webb Uzay Teleskobu'ndan 9 yaşındaki çocuğuma hangi yeni keşifleri anlatabilirim?" şeklinde bir soru vardı ve Bard "JWST, kendi güneş sistemimizin dışındaki bir gezegenin ilk fotoğraflarını çekti." Şeklinde yanıtladı. İnsanlar bu yanıtın gerçekte yanlış bilgi olduğunu hemen fark ettiler.

ChatGPT'den ihtiyacım olan bir WordPress eklentisi yazmasını istedim. Bunu 5 dakikadan kısa sürede yaptı

ZDNET'in bir Google sözcüsü yaptığı açıklamada, "Bu, Güvenilir Test Kullanıcısı programımızla bu hafta başlattığımız titiz bir test sürecinin önemini vurguluyor" dedi.

Chatbot'un gerçek performansı da birçok olumsuz geri bildirime yol açtı.

ZDNET'in deneyimine göre, Bard ayrıca temel soruları yanıtlayamadı. Daha uzun bir bekleme süresi yaşadı. Kaynakları otomatik olarak dahil etmedi ve daha yerleşik rakiplerine kıyasla sönük kaldı. Google CEO'su Sundar Pichai, Bard'ı ChatGPT ve Bing Chat'e kıyasla "güçlendirilmiş bir Civic" olarak nitelendirdi.

Bard serbest bırakılmadan önce Google'ın LaMDA'sı da ateş altındaydı. ZDNET'ten Tiernan Ray'in bildirdiği gibi, LaMDA'nın yayınlanmasından kısa bir süre sonra, eski Google mühendisi Blake Lemoine, LaMDA'nın "duyarlı" olabileceğini paylaştığı bir belge yayınladı. Bu tartışma, Google'ın duyarlılığı reddetmesi ve Lemoine'i şirketten ayrılmasına izin vermeden önce ücretli idari izne çıkardıktan sonra azaldı.

Google'ın LaMDA'dan PaLM 2'ye geçişi, Bard'ın mevcut sorunlarının çoğunu hafifletmeye yardımcı olacaktır.