Her Gün İsviçre'ye Gidip Dönüyorlar

19.11.2019 / Genel

İsviçre'de çalışan ancak başka ülkelerde oturan 325 bin kişi, mesailerini dolmak için her gün İsviçre’ye günü birlik giriş çıkış yapıyor.

Her Gün İsviçre'ye Gidip Dönüyorlar

İşyeri İsviçre’de olan ve kaldıkları ev çevre ülkelerde olan 325 bin kişi, her gün iş hayatlarına devam edebilmek için İsviçre’ye giriş çıkış yapıyor. Özellikle Cenevre’de kiraların çok yüksek olması sebebiyle insanlar çevre ülkelere yerleşip iş yerlerine gelebilmek için her gün ülke değiştiriyor.

İsviçre İstatistik Ofisi’nin açıkladığı verilere göre 2019’un üçüncü çeyreğinde her gün 325 binden fazla kişi iş için İsviçre’ye giriş yapıyor. Bu istatistiği yapan kurum, İsviçre’ye giriş çıkış yapan 325 bin kişinin düzenli olarak çalışan kişiler olduğunu da belirtti. 325 bin 291 kişi olarak açıklanan rakam,  2017’de kırılan rekordan 8 bin 800 daha fazla.

325 bin günü birlikçinin yarıdan fazlası Fransa vatandaşı. Yaklaşık 180 bin Fransız vatandaşı, günlük iş hayatlarına devam edebilmek için İsviçre’ye giriş yapıyor. İkinci sırada yer alan İtalyanların sayısı ise 70 bin civarında. Üçüncü sırayı da 60 bin kişi ile Almanlar alıyor.

İsviçre’ye yapılan günü birlik iş girişlerinde en çok ziyaret edilen şehir ise Cenevre. Her gün Fransa’dan sadece Cenevre’ye 85 bin 100 kişi giriş çıkış yapıyor. Ticino şehrine ise İtalyanlar akın ediyor. 70 bin İtalyan’ın sadece 67 bin 800’ü Ticino şehri için giriş çıkış yapıyor.

Bu kişiler İsviçre’nin Avrupa Birliği (AB) ile imzaladığı serbest dolaşım anlaşması çerçevesinde İsviçre’de çalışabiliyor.