Hisse Senedi Virman İşlemi

06.04.2021 / Ekonomi / Genel

Bir bankadan başka bir bankaya almış olduğunuz hissenizi transfer etmek istiyorsanız virman işlemi gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Hisse Senedi Virman İşlemi

Elinizdeki hisse senedini satış gerçekleştirmeden bir başka bankaya aktarım işlemi yapmak istiyorsanız ilk önce hangi banka ile çalışmanız gerektiğini araştırmalısınız. Hisse senedi virman işlemi gerçekleştirilirken hisse senedinin gideceği banka ile önden görüşmeniz gerekmektedir.

hisse senedi virman işlemi

Hisse senedi virman işlemi yapmak istediğiniz bankaya bir dilekçe yazmanız gerekiyor. Bu dilekçe ‘Menkul Kıymet Virman Talimatı’ denilmektedir. (Örneğin: Ziraat Yatırıma Virman Dilekçesi

Dilekçenizi hazırladıktan sonra bankaya gidip dilekçenizi elden teslim etmenizde fayda var. Bazı bankalar mail olarak kabul etse de bazen mailler karışabilir. En güzel yöntem gidip elden teslim etmektir.

hisse senedi virman işlemi

Hisse senedi virman işlemleri eğer mesai saatleri içerisinde ve işlemler kapanmadan talimat iletilmişse, talimatın iletildiği aynı gün evraklar taşınır. Eğer bu işlem mesai sonrasına kalırsa bir sonraki iş günü içerisinde evraklar taşınmış olur.

hisse senedi virman talebi

Hisse senedi virman talebi için toplamanız gereken bilgiler:

  • Adınız ve Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • T.C. Kimlik Numaranız
  • E-Posta Adresiniz
  • Yeni Aracı Kurumunuza Ait Kurum Kodu
  • Yeni Aracı Kurumdaki Hesap Numaranız
  • Mevcut Hesabınızdaki Hisseler ve Lot Sayıları

hisse senedi virman işlemi

Hisse senedi virman işlemi ücreti olarak bazı masraf ücretleri talep edilebilir. Bu ücretler bankalara ve işlem süresine göre değişiklik gösterebilir. Hisse senedi virman işlemi yapmadan önce ilk görüşme sırasında bu ücretler hakkında da bilgi almayı unutmayın.