Kahraman Sporcu Shavarsh Karapetyan

27.12.2021 / Spor / Tarih

1953 doğumlu Ermeni asıllı Sovyet yüzücü Shavarsh Karapetyan, 11 Dünya rekoru, 17 Dünya, 13 Avrupa, 7 Sovyet şampiyonluğuna sahiptir.

Kahraman Sporcu Shavarsh Karapetyan

19 Mayıs 1953 yılında dünyaya gelen Shavarsh Karapetyan, 15 yaşındayken bir grup ile girdiği kavgada boynuna ip bağlanarak denize atıldı. Herkes Karapetyan’ın öldüğünü düşünürken kahraman sporcu bir şekilde sudan çıkmayı başardı. İleriki yıllarda verdiği röportajında ise “Taş biraz daha ağır olsaydı muhtemelen ölmüştüm” diyerek o günleri anlatmıştır.

Karıştığı o kavga Karapetyan’ın bir özelliğini ortaya çıkarmış oldu. Kariyeri boyunca sayısız başarının altına imza atan Karapetyan, denizden çıkma mücadelesinden sonra kendisini yüzmeye adamıştır. Uzun yıllar çalışmalarının ardından katıldığı müsabakalarda 17 Dünya, 13 Avrupa, 7 kez de Sovyet yüzme şampiyonu oldu. Ayrıca 11 kez Dünya rekoru kıran Karapetyan, ayrıca bir kaza sonucu göle dalan otobüsteki yolcuları da kurtarmıştır.

kahraman sporcu shavarsh karapetyan

1970’li yıllarda genç yaşına rağmen tarihin en efsanevi sporcularından biri olmayı başaran kahraman sporcu Karapetyan, Kiev’de düzenlenen müsabakada rakiplerinin oyununa geldi. Rakiplerinden bir tanesi Karapetyan’ın oksijen tüpünü boşaltmıştı. Oksijen tüpü boş olsa da pes etmeyen Karapetyan, yüzmeye devam etti ve 75 metre boyunca nefesini tutmayı başardı. Karapetyan, yarışmaya o kadar hırslı hazırlanmıştı ki, 75 metre tüpsüz yüzdükten sonra bilinci kapanınca durabildi. Gözlerini hastanede açan Karapetyan, yarışmayı da kazanan taraf olmuştu.

Karapetyan’ın 1976 yılında yaşadığı olay ile kariyeri tamamen değişti. Rutin koşusunu yapan sporcu, 92 yolcusu bulunan bir troleybüsün kontrolünü kaybedip baraja düşmesi sonucu hiç düşünmeden baraja daldı. Ayakları ile troleybüsün arka camlarını kıran Karapetyan, yaklaşık 20 dakika içerisinde 35 – 40 saniyelik periyotlarla 10 metre dalış yaparak 30’a yakın yolcuyu su yüzüne çıkarmıştır. Ancak sadece 20 yolcu hayatta kalmıştır.

kahraman sporcu shavarsh karapetyan

Bu kahramanlık Karapetyan’a sonuçlar doğurmuştur. Usta sporcu vücudunda oluşan cam kesiklerinden dolayı mikrop kapmış ve tam 45 gün komada kalmıştır. 46. gün gözlerini açan Karapetyan’ın spor hayatı sona ermiştir.

Kahraman sporcu Shavarsh Karapetyan hastaneden çıktıktan sonra verdiği röportajda şu ifadelere yer verdi.

Çok fazla dalış yapamayacağımı biliyordum, bu sebeple hata yapmamam gerektiğinin de farkındaydım. Aşağısı çok karanlıktı ve ben hiçbir şey göremiyordum. O sıra bir yolcu yerine bir koltuk çıkarmışım. Koltuk yerine birini daha kurtarabilirdim. Hala o koltuk rüyalarıma giriyor.

kahraman sporcu shavarsh karapetyan

Karapetyan'ın bir diğer kahramanlığı ise, yüzme okuluna giderken şoförün uçuruma sürdüğü araca son anda müdahale edip kendisiyle beraber 30 kişinin hayatını kurtarmasıdır. Ayrıca 1985 yılında bir yangında, yanan binaya dalan Karapetyan, birçok insan hayatını kurtarmıştır. Kendisi ciddi yanıklar sebebiyle uzun süre hastanede yatmak zorunda kalmıştır.

Başarılarının ardından Unesco'nun ‘Fair Play’ ödülünü alan Karapetyan’ın adı aynı zamanda o dönemde keşfedilen bir gezegene verilir. Birçok onur madalyasını da kazanan Karapetyan, bunca başarının ardından 1993 yılında sade bir hayat yaşamayı seçti ve Moskova’da bir ayakkabı dükkânı açtı.