Maydanoz Suyunun Faydaları?

09.07.2022 / Yiyecek / İçecek / Sağlık

Maydanoz suyu faydaları saymakla bitmezken son yıllarda giderek daha popüler oluyor. Maydanoz Akdeniz’e özgü çiçekli bir bitkidir.

Maydanoz Suyunun Faydaları?

Maydanoz besin öğeleri açısından oldukça zengin, kalorisi ise düşük. 100 gramı sadece 37 kalori içeriyor. Karbonhidrat miktarına bakıldığında ise 2,8 gram karbonhidrata karşılık 3 gram lif içeriyor, yani kan şekeri yönetimi için diğer pek çok yeşil sebze ve ot gibi harika bir kaynak.

Hastalıklardan korunmada oldukça etkili olan, bağışıklık sistemini güçlendiren A ve C vitaminlerden, kanın pıhtılaşmasında ve kemik sağlığında rol oynayan K vitamininden, kas fonksiyonu, kemik ve diş sağlığında rol alan, yorgunluk hissini azaltan magnezyumdan da zengin.

Maydanoz sapından yeşilliğine kadar vitamin ve minerallerle doludur. Genellikle yemek ve salata yaparken atılan sapları kaynatılarak değerlendirilebilir. Yapraklarına oranla daha sert yapıda olan maydanoz sapını çoğu kişi tüketmekte zorlanır. Bu nedenle sapları kaynatarak içmek önerilir.

Kaynatılan maydanoz sapı suyu vücudunuzdaki zararlı etkenleri idrar yoluyla atmanıza yardım eder. Regli ağrısında da etkili olduğu bilinen maydanoz suyunun tüm faydalarını sizler için derledik.

Parlak yeşil rengiyle pek çok tarife lezzet ve tabii ki bize sağlık katmaya devam ettiği bir gerçek. Özellikle covid-19’la mücadele ettiğimiz şu günlerde yeterli ve dengeli beslenmenin yeri yadsınamaz. Tüm besin gruplarından tüketmek, sebze ve meyveleri ihmal etmemek sağlıklı bir bağışıklığa sahip olmanın temeli.

Maydanoz suyunun pek çok faydası vardır. Bunlar;

 • Maydanoz suyu, cildin sağlıklı ve parlak görünüm kazanmasına yardımcı olup, detoks etkisi yaratmaktadır.
 • Maydanoz suyu, adet sancılarının azalmasında önemli bir rol oynamaktadır.
 • Maydanoz suyunun safra taşlarının atılmasına destek olduğunu söylemek mümkündür.
 • Maydanoz suyu ile idrar yolu enfeksiyonlarının tedavi edileceği söylenebilir.
 • Maydanoz suyu içeriğinde bulundurduğu A ve C vitaminleri açısından da insan sağlığına çok faydalıdır. Göz sağlığı konusunda olumlu etkilere sahip olan maydanoz suyu, göz içerisinde yer alan sıvıyı normal dengeye getirip tansiyon, katarakt gibi rahatsızlıkları önler.
 • Damar tıkanıklığının oluşmasını önleyen maydanoz suyu kötü kolesterolü düşürür.
 • Maydanoz suyunun böbrekleri temizleme özelliği de bulunmaktadır.
 • Maydanoz suyu; bağışıklık sistemini güçlendirmekle beraber, kronik hastalıklara, alerjilere ve otoimmün rahatsızlıklara karşı mücadele ettiği söylenebilir.
 • Maydanoz suyunun içerisinde bulunan flavonoid maddesi sayesinde kanser sürecinin yavaşladığı uzmanlar tarafından gözlemlenmiştir.
 • Maydanoz suyunun ağız kokusunu giderdiğini de belirtmek mümkündür. Klorofil içeriğinin zengin olmasından ötürü koku gideren antimutajen görevini üstlenmektedir. Bundan ötürü maydanoz suyunu tüketmek oldukça faydalı olacaktır.
 • Maydanoz, kan basıncının düşürülmesi adına çokça tüketilmelidir. Bununla beraber maydanoz vücutta fazla olan tuzu atar. Aşırı toksini vücuttan dışarı atan maydanoz, eşsiz ve doğal bir diüretiktir. Maydanoz suyunun, idrar söktüren etkisi, vücutta biriken fazla tuzun atılmasına destek olur. Bu yüzden maydanoz suyu tüketimi, vücutta ödem oluşumunu önleyecektir.
 • Maydanozun içerisinde bulunan klorofil maddesi, vücudun alkalize olmasına ve kanı temizlemeye destek olur. Bununla beraber yeni kırmızı kan hücreleri oluşur. Maydanoz suyu içerisinde yer alan poliasetilen, inmeyi engelleyen ve kardiyovasküler rahatsızlıkları önlemeye destek olan anti-trombosit-agregator özelliklerini bulundurmaktadır. Bunun yanı sıra serbest radikalleri nötr hale getirip, kalbin güçlenmesini sağlayan yararlı flavonoidleri bünyesinde barındırır.
 • Maydanoz suyu kansızlığın önlenmesinde birebirdir. Ispanağın içerisinde yer alan demir, maydanozun içerisinde iki katlı olarak bulunmaktadır. Demir ise, kırmızı kan hücreleri için oksijen taşımaktadır. Demir eksikliği anemisini önleyen maydanoz suyu sayesinde günlük demir alımının yüzde 21'i sağlanabilir.
 • Maydanoz suyu, boşaltım yolu sistemini düzene sokar. Bunun yanı sıra gaz ve kabızlığın azalmasına destek olur. Gaz şişkinlik ve kabızlık problemi varsa, maydanoz suyu buna çözümdür. Maydanoz suyu ile bütün bu problemlerden kurtulmak mümkün olacaktır.
 • Maydanoz suyu idrar yolunda ortaya çıkacak kötü mikroorganizmaları önler. Bununla beraber maydanoz suyu sayesinde idrar yolu enfeksiyonlarının önüne geçilir.
 • Maydanoz suyunun tam anlamıyla kalsiyum kaynağı olduğu söylenebilir. Bunun yanı sıra günde bir bardak içilecek olan maydanoz suyu sayesinde kemik sağlığına olumlu etkilerinin bulunduğu belirtilebilir.
 • Maydanoz suyu, hazımsızlığı gidermektedir. Maydanoz suyu, folik asit ve C vitamini içeriği ile mide rahatsızlıklarına ve hazımsızlığa yardımcı olacaktır.
 • Maydanoz suyu, idrarı uyarıp, böbrekleri temizleyici bir güce sahiptir.
 • Maydanoz suyunun bu şekilde sayılamayacak kadar faydası bulunduğunu belirtmek kesin ve doğru olacaktır. Maydanoz suyunun tam bir şifa kaynağı olduğu söylenebilir.

Maydanoz Suyu Ne İşe Yarar?

İçerisinde fluteolin ve apigenin isimli antioksidanlar bulunmaktadır. Bunlar hücrelerin zarar görmesini engeller ve hücre yenilenmesine yardımcı olur. Kanser oluşum riskini azaltır. Bunun yanında insanlarda tip 2 diyabet oluşumunu da engellemektedir.

Göz sağlığını korumada da oldukça etkilidir. Yaşlılık döneminde daha sık görülen sarı nokta hastalığının önlenmesine yardımcı olmaktadır. İçerisindeki folik asit kalp sağlığını korumada etkilidir.

Maydanoz Suyu Nasıl Tüketilmeli?

Maydanoz suyu farklı yöntemler ile hazırlanabilir. dilediğiniz kadar maydanozu güzel bir şekilde yıkadıktan sonra blendera ekleyerek üzerine su ve limon ilave edip bu şekilde tüketebilirsiniz.

Başka bir yöntem ise güzel bir şekilde temizlediğiniz maydanozları yaklaşık 2 bardak su ile ocakta kaynatarak 10 dakika sonunda süzgeçten geçirerek de tüketebilirsiniz. İki yöntem de oldukça sağlıklıdır ve insanlar tarafından tercih edilmektedir.

Maydanozun Besin Değerleri?

Öncelikle maydanozun neden sağlığınız için yararlı olduğunu açıklayan zengin içeriğine yer verelim. Yarım bardak (30 g) taze, doğranmış maydanoz 11 kaloridir ve içeriğinde şu yararlı maddeleri barındırır:

 • Karbonhidrat: 2 gram
 • Protein: 1 gram
 • Yağ: 1 gramdan az
 • A Vitamini: Günlük ihtiyacınızın (RDI)% 108’i
 • C Vitamini: Günlük ihtiyacınızın %53’ü
 • K Vitamini: Günlük ihtiyacınızın %547’si
 • Folat: Günlük ihtiyacınızın %11’i
 • Potasyum: Günlük ihtiyacınızın %4’ü
 • Görüldüğü üzere maydanoz düşük kalorili ve oldukça besleyici bir bitki. Özellikle K, A ve C vitaminleri açısından zengin.

Maydanoz Suyunu Aşırı Tüketmemek Gerekir:

Pek çok kişi internetten yaptığı araştırmalarda maydanoz ile ilgili yanlış bilgiler edinebilmektedir. Örneğin maydanoz suyunun kilo verdirdiğine dair bir inanış da bulunmaktadır. Hatta pek çok detoks programında maydanoz suyu da yer almaktadır. Ancak maydanozu tüketirken de aşırıya kaçmamak önemlidir. Çok miktarda maydanoz tüketilirse vücuttan çok miktarda sıvı atılır. Aşırı miktarda maydanoz suyu içmek sıvı kaybına neden olabilir. Yağ atılmadığı sürece zayıflama söz konusu olmaz. Maydanoz detoksu, vücuttaki ödemin atılmasına fayda sağlar. İhtiyaca göre maydanoz limon kürü de yapılabilir. Ancak çok miktarda tüketilmemesi gerekir. Maydanoz kürü ihtiyacına beslenme ve diyet uzmanı gereken tahlilleri yaptıktan sonra karar verir.

Maydanoz Suyu Nasıl Yapılır?

Yukarıda kaynatılmış maydanoz suyu faydalarına yer verdik. Maydanoz suyunu kaynatarak, çay gibi demleyerek veya çiğden yapabilirsiniz. İşte maydanoz suyunun faydalarından yararlanmak için evde kolayca hazırlayabileceğiniz maydanoz suyu tarifleri!

Çiğ maydanoz suyu tarifi

Klasik bir maydanoz suyu hazırlamak için;

Yarım demet maydanozu iyice yıkayın ve saplarıyla birlikte blenderdan geçirin.

Ardından üstüne 1 su bardağı su ekleyerek yeniden blenderı çalıştırın.

Hafif köpürdüğünde maydanoz suyunun hazır demektir.

Hazırladığınız maydanoz suyunu bekletmeden içebileceğiniz gibi içine limon suyu ilavesi de yapabilirsiniz.

Kaynatılmış maydanoz suyu

Maydanoz suyunun en çok tüketilen bir diğer hali, kaynatılmış olanı.

Yarım demet maydanozu saplarıyla birlikte ayıklayarak güzelce temizleyin.

1,5- 2 bardak suyla birlikte bir tencereye alın.

Ardından ocağın altını açın ve kaynatın.

Kaynadıktan sonra bir süzgeç yardımıyla maydanozlarla suyu ayırın.

Kalan sarı renkli suyu, ılık hale geldikten sonra tüketebilirsiniz.

Bol malzemeli maydanoz suyu

Maydanoz suyunu dilerseniz farklı sebze ve meyvelerle bir araya getirerek tüketebilirsiniz.

Saplarıyla birlikte iyice yıkadığınız 6 dal maydanozu kurulayın.

Dörde böldüğünüz 1 adet yeşil elmanın çekirdeklerini çıkarın.

2 adet salatalığı halka halka dilimleyin.

Doğranmış tüm malzemeyi katı meyve sıkacağı ya da mutfak robotunda yarım çay bardağı suyla çekin.

Vitamin, kalsiyum ve demir zengini içeceğiniz hazır.